6 wskazówek, dzięki którym rozpoznasz zdrowie u konia!

wpis w: Blog | 0

musli dla koni

Zalecenia weterynarzy są jasne: aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób u koni właściciele muszą wykazać się umiejętnością obserwacji swojego zwierzęcia oraz regularnością. Aby szybko wypatrzeć typowe, niepokojące objawy należy dokonywać oględzin regularnie, w ten sposób jest duża szansa na zmniejszenie ryzyka zachorowania.

Na co zwrócić uwagę:

  1. Ogólną postawę konia: uszy postawione, czyste i jasne oczy. Koń pozostaje czujny. Sierść konia jest błyszcząca, gładka, dobrze leży. Skóra jest czysta, odpowiednio sucha (nie przesuszona). W momencie dotyku przesuwa się bez problemu, jest elastyczna. Błony śluzowe pozostają różowe, bez owrzodzeń.
  2. Odchody konia mają odpowiednią konsystencję, ciemnobrązowy kolor. Ilość wypróżnień w ciągu doby uznana za zdrową to ok. 15 razy. Mocz pozostaje jasnożółty lub bezbarwny.
  3. Podczas odpoczynku koń stoi na wszystkich nogach, może zginać jedną z tylnich nóg. Nogi nie są opuchnięte, poranione, bez grudy, w czasie spoczynku nie są spocone.
  4. Możesz sprawdzić tętno konia. Badaj zawsze podczas spoczynku, wcześniej nie wyprowadzaj konia z boksu, dopilnuj aby w czasie badania nic go nie stresowało. Prawidłowe tętno wynosi 35-42 uderzenia na minutę. Oddech jest spokojny.
  5. Nie widać zmian w apetycie konia. Koń nie jest zbyt otyły lub chudy.
  6. Wchodząc rano do boksu nie zauważasz, aby ściółka była mocno przegrzebana, skopana. W boksie jest umiarkowany porządek po nocy.

Jeśli zauważysz część objawów lub czujesz się zaniepokojony niestandardowym zachowaniem konia najlepiej skontaktuj się z weterynarzem. Zmiany apetytu mogą przejściowo występować z powodu:

  • zmiany paszy na inną,
  • znudzenia dotychczasowym pokarmem,
  • przejściowym stresem.

Zostaw Komentarz