Pasza dla koni niskoenergetyczna: czyli jak karmić grubego konia

wpis w: Blog | 0

Twój koń jest typem „misia”? Zastanawiasz się, czy przypadkiem nie jest za gruby? Są proste sposoby, by to sprawdzić samemu.

Nadmierne otłuszczenie jest bardzo niekorzystne dla układu krwionośnego i aparatu ruchu. Obniża płodność klaczy i utrudnia poród. Lekkie otłuszczenie nie jest niczym złym: przy koniach pokazowych, nieduży nadmiar tkanki tłuszczowej jest nawet pożądany. Jednak dla koni obciążonych pracą właściwy poziom tkanki tłuszczowej w ciele to wskaźnik warty uwagi.

Tak jak u ludzi, u koni zdążają się osobniki z tendencjami do tycia. Są one wpisane w geny ras koni prymitywnych i zimnokrwistych. Widzieliście chudego hucuła? Bo my nie :)

Podstawową cechą koni z nadmiernym otłuszczeniem są niewyczuwalne pod lekkim naciskiem dłoni żebra. Kolejne miejsca, w których zbiera się tkanka tłuszczowa, są oznaczone na rycinie. Dzięki nim sprawdzisz kondycję swojego koni.

konie za grube pasza

Ryc. Miejsca sprawdzania otłuszczenia koni według Body Condition Scoring Sysytem (Henneke i in. 1983) 

U ras gorzej przyswajających składniki pokarmowe jak np. folbluty, rzadko zdarza się otłuszczenie. Częściej konie te są szczupłe i trudność sprawia ich nabudowanie w masę.
U gorącokrwistych koni często słyszymy termin „się spalają”. Oznacza to, że psychika konia jest niestabilna. Zwierzę bardzo intensywnie reaguje na nieznane mu bodźce zewnętrzne. Wszystko uznaje za zagrożenie i nie czuje się bezpiecznie. Taki koń mocno wykorzystuję energię, a stres zaburza trawienie. Co kończy się widocznymi żebrami, sterczącymi kośćmi oraz innymi wyraźnymi spadkami masy ciała.

Oczywiście nie jest powiedziane, że konia nie da się doprowadzić do idealnej kondycji. Należy poznać możliwe przyczyny problemów i po ich zdiagnozowaniu zastosować rozwiązanie.

Przyczyny otłuszczenia to najczęściej nadmiar pasz energetycznych w dawce, przy niedostatecznej ilości ruchu. Powoduje to odkładanie się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, wzdłuż krezki i pod skórą.  Na odchudzenie działają dwa dobre, stare sposoby:

  1. Mniejsza ilość energii, przy utrzymaniu ilości biała, minerałów i witamin.
  2. Zwiększenie dziennej dawki ruchu i pracy.

Biorąc się za odchudzanie naszego „misia”, róbmy to powoli i z głową. Konie otyłe mają tendencje do ochwatów i innych chorób metabolicznych. Przeanalizuj dietę. Zmień ją, by miała jak najmniej cukrów, ale więcej białka. Zapewnij lizawkę solną oraz dodatek minerałów i witamin.
Najlepszą opcją będzie podanie gotowych zbilansowanych pasz o niskiej zawartości skrobi i cukrów oraz dobrej jakości białka sojowego. Polecamy Revalidatie Rust oraz Fiber-Arab, idealne na wiosenne dni. Pasza dla starszych koni, dobra do odchudzania to Senior granulat. Dobrym dodatkiem dietetycznym będzie Luzernemix special ( sieczka z lucerny).

Polecamy poznać 4 sposoby wspomagających odchudzanie:

  1. Polecamy umieścić siano w odpowiedniej ilości w siatce z drobnymi oczkami. Pozwala to na powolne pobieranie i dokładne żucie. Koń nie jest głodny i się nie nudzi.
  2. Pastwisko jest dla konia najlepszą rzeczą w jego życiu. Jednak przy koniach otyłych musimy ograniczyć pobieranie runi pastwiskowej do 1-2h.
  3. Dobrym pomysłem jest założenie specjalnego kantara dla koni po ochwacie. Sprawdza się to u koni, które muszą być padokowane. Kantar ma uniemożliwić łapczywe pochłanianie trawy i zmusić do skubania mniejszych porcji. Dzięki temu koń nie będzie tył, a będzie miał odpowiednią ilość dodatkowego ruchu.
  4. Zalecamy podawanie dobrej jakości słomy (z owsa lub jęczmienia), która zapewni odpowiednią ilość włókna w diecie bez nadmiaru energii. Rzucie włóknistych pasz to dobre zajęcie dla konia, który podjada z nudów.
  5. W zależności od konia można wymienić podłoże ze słomy na trociny.

Zostaw Komentarz

20 − seven =