Zdrowie konia: 6 wskazówek, dzięki którym je sprawdzisz!

musli dla koni
Zalecenia weterynarzy są jasne: aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób u koni właściciele muszą wykazać się umiejętnością obserwacji swojego zwierzęcia oraz regularnością. Zdrowie konia uzależnia jego pracę i jakość jego życia ale daje również gwarancję bezpieczeństwa dla niego i jego właściciela. Warto zadbać również o odpowiednie żywienie. Aby szybko wypatrzeć typowe, niepokojące objawy należy dokonywać oględzin regularnie, w ten sposób jest duża szansa na zmniejszenie ryzyka zachorowania.

zdrowie konia

Zdrowie konia – na co zwrócić uwagę:

 1. Ogólną postawę konia: uszy postawione, czyste i jasne oczy. Wielu hodowców twierdzi, że koń pozostaje czujny. Sierść konia jest błyszcząca, gładka, dobrze leży. Skóra jest czysta, odpowiednio sucha (nie przesuszona). W momencie dotyku przesuwa się bez problemu, jest elastyczna. Błony śluzowe pozostają różowe, bez owrzodzeń i wypukleń.
 2. Odchody konia mają odpowiednią konsystencję, ciemnobrązowy kolor. Ilość wypróżnień w ciągu doby uznana za zdrową to średnio ok. 15 razy. Mocz pozostaje jasnożółty lub równie często bezbarwny.
 3. Podczas odpoczynku koń stoi na wszystkich nogach, może zginać jedną z tylnich nóg. Nogi nie są opuchnięte, poranione, bez grudy, w czasie spoczynku nie są spocone.
 4. Możesz sprawdzić tętno konia. Badaj zawsze podczas spoczynku, wcześniej nie wyprowadzaj konia z boksu, dopilnuj aby w czasie badania nic go nie stresowało. Prawidłowe tętno wynosi 35-42 uderzenia na minutę. Oddech jest spokojny.
 5. Nie widać zmian w apetycie konia. Koń je prawidłowo, nie waży zbyt dużo.
 6. Wchodząc rano do boksu nie zauważasz, aby ściółka była mocno przegrzebana, skopana. W boksie jest umiarkowany porządek po nocy.

Jeśli zauważysz część objawów lub czujesz się zaniepokojony niestandardowym zachowaniem konia najlepiej skontaktuj się z weterynarzem.

Zmiany apetytu mogą przejściowo występować z powodu:

 • zmiany paszy na inną,
 • znudzenia dotychczasowym pokarmem,
 • przejściowym stresem.

zdrowie_konia

Czy wiesz jakie czynniki warunkują zdrowie konia?

 1. Powietrze – brak świeżego powietrza to gotowe problemy z układem oddechowym. Co więcej kurz i pył wywołują kaszel, który może prowadzić do tak poważnego schorzenia jak Chroniczne Obturacyjne Zapalenie Płuc.
 2. Ruch – odpowiednia dawka ruchu i codzienny rozruch, nie tylko zagwarantują Twojemu koniowi lepsze zdrowie, ale także wzmocnią jego kondycję.
 3. Ochrona przed złymi warunkami atmosferycznymi – konie także nie przepadają za mrozem, ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Jeśli chcesz by Twój koń był odporny i gotowy na raptowną zmianę pogody zagwarantuj mu w codziennej diecie pełen zestaw witamin i minerałów, które wzmocnią jego odporność, dzięki czemu żadna pogoda nie będzie mu straszna.
 4. Równowaga psychiczna – jak zapewne wiesz, konie są zwierzętami bardzo wyczulonymi na otoczenie. Każda nawet najmniejsza zmiana może zaważyć o ich poczuciu bezpieczeństwa, dlatego ważne jest byś w przypadku ewentualnie mających nastąpić zmian przyzwyczaił go do nowych realiów oraz pozwolił dostosować się do nowej sytuacji.

Szukasz zdrowej i pełnej witamin paszy dla koni? Odwiedź nasz SKLEP.

Chciałbyś skonsultować się z dietetykiem? Nasza dietetyczka Ola dopasuje program żywienia do potrzeb Twojego konia!

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − ten =