RAO (COPD): Alergia oddechowa u konia

żywienie koni z rao

Zdarzyło ci się kichać i prychać na wiosnę? Cóż, alergia nie wybiera i tak jak ty masz czasem przekichane, tak samo może mieć twój koń. Alergie u konia są różne: pokarmowe, skórne, po ugryzieniach, po lekach. My skupimy się na alergii oddechowej. Jeśli zauważysz jej objawy, to czy wiesz jak jej przeciwdziałać? Czy odpowiednia pasza dla koni, pomoże uporać Ci się z alergią, a Twój przyjaciel odetchnie pełną piersią?

Jak pomóc koniom z RAO?

Najbardziej podatne na RAO, COPD i alergie  są konie, które spędzają dużo czasu w stajni, karmione są suchym sianem i stoją na ściółce ze słomy. Z pewnością eliminując niektóre czynniki, które powodują reakcję alergiczną, znacznie tłumisz objawy. Szczyt zachorowań przypada w około 9 roku życia, nie zauważa się specjalnych tendencji do występowania u poszczególnych płci, czy ras koni. Czasem alergia, w tym także RAO przekazywana jest genetycznie.

RAO

Samodzielnie rozpoznaj alergię u konia – RAO i COPD

Możesz samodzielnie rozpoznać alergię i RAO, jednak aby leczenie było skuteczne i bezpieczne, skonsultuj swoją diagnozę z weterynarzem i wykonaj niezbędne badania. Przy swoich obserwacjach zwróć uwagę na:

  • Rozdęte chrapy.
  • Przyspieszony oddech, wydłużony czas wydychania powietrza.
  • Kaszel (zwłaszcza po wysiłku fizycznym).
  • Falowanie linii rynienki oddechowej.
  • Chrząkanie, chrapanie.

Przy sprawdzaniu swojej hipotezy poproś lekarza, abyście wykonali badania: radiologiczne, cytologiczne, badania krwi (patrz w nich na zapalenie neutrofili). Po potwierdzeniu choroby lekarz zaleci leki. Ale to nie koniec waszej przeprawy z alergią. Koniecznie zmień ściółkę, na której stoi koń, nie podawaj mu siana z bali.

rao

Jaka pasza dla konia z RAO?

Zalecenia dietetyczne dla koni z RAO są następujące:

  • Karm konia świeżą trawą.
  • Podawaj mu specjalne pasze dla koni z problemami układu oddechowego.

My polecamy Fiber – Arab.

Nasze niskobiałkowe musli dla koni z RAO jest skomponowane na bazie ziół i olejków eterycznych, takich jak mięta, melisa i tymianek.

Dodatkowo pasza jest wzbogacona o drożdże piwne, które ułatwiają przyswajanie składników odżywczych (konie alergiczne maja często z tym kłopot). Musli ma jedną ogromną zaletę – jeśli zalejesz je wodą, olejki eteryczne uwolnią się i twój koń w końcu spokojnie odetchnie. Zupełnie jak ty, kiedy zrobisz sobie inhalację na zatkany nos.

Sprawdź Fiber Arab, musli dla alergików

Zobacz też nasze inne artykuły:

2 komentarze do “RAO (COPD): Alergia oddechowa u konia

  1. Zapomnieliście o chyba pierwszym i chyba najbardziej typowym objawie alergii, jakim jest pojawienie się wydzieliny z nosa. Wydzielina biała świadczy o podłożu alergicznym, żółtawa czy zielonkawa – bakteryjnym, różowawa – o uszkodzeniu naczyń krwionośnych w obrębie nosa czy krtani. Alergikom łzawią też często oczy.

    Świeża trawa, zwłaszcza w okresie kwitnienia alergizować może jeszcze bardziej, niż kurz i zarodniki grzybów zawarte w sianie czy słomie!
    Standardowym postępowaniem przy diagnozowaniu powinno być badanie endoskopowe + BAL, badanie krwi oraz testy alergiczne.
    Aby minimalizować nasilenie objawów przede wszystkim należy konia przestawić na padokowanie 24 h/dobę albo chociaż maksymalnie wydłużyć czas spędzany poza boksem a boks ścielić ściółką typu pellet drewniany, torf czy słoma lniana. Siano należy podawać przynajmniej zwilżone (aby wyeliminować pylenie), a najlepiej porządnie wypłukane wodą (byle nie za długo – kilkugodzinne namaczanie potrafi zmniejszyć wartość odżywczą o 50%). Także pasze treściwe powinny być podawane na mokro – zwilżone wodą, olejem bądź z dodatkiem wysłodków. Ważne jest też podnoszenie odporności, która u alergików i raowców jest obniżona.
    Olejki eteryczne czy zioła w paszy to fajny dodatek – ale należy uważać, aby na przykład koniowi z przekrwioną i podrażnioną śluzówką nie podrażnić jej jeszcze bardziej gorącymi oparami olejków, albo koniowi z suchym kaszlem nie zafundować składników spazmolitycznych i zwiększających wydzielanie wydzieliny (jak chociażby tymianek).

    1. Bardzo dziękujemy za Twój głos i cenne uwagi! Dla nas to otwarcie dyskusji – liczymy na kolejne wypowiedzi 🙂 Jest o czym rozmawiać, zdrowie koni jest dla nas najważniejsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.