Opublikowano:

Białko w paszy

Komponenty białkowe w paszach

        Komponenty białkowe zawarte w paszach mają wiele zalet. Białko w paszy przyczynia się między innymi do rozbudowy muskulatury, rozwoju młodych koni, rozwoju płodu, ma korzystny wpływ na trawienie, wpływa na stan kopyt i sierści, reguluje poziom glukozy. Ponadto zawiera witaminy i minerały.

Soja

– dobrze przyswajalne białko w paszy, zawiera aminokwasy egzogenne i dużo witamin. Nie wpływa negatywnie na organizm konia. Za to obniżone spożywanie aminokwasów egzogennych prowadzi do wielu chorób.

Słonecznik

białko w paszy

– wysoka zawartość tłuszczów, zawierają mało wapnia. Ziarno słonecznika wpływa korzystnie na trawienie, poprawia stan kopyt i sierści. Ważną zaletą słonecznika są zawarte w ziarnie nienasycone kwasy tłuszczowe, które łagodzą poziom glukozy we krwi podczas wysiłku. Nasiona słonecznika bogate są w szereg witamin i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są bogate w witaminę A, E, B, D oraz kwas foliowy. Witaminy z grupy B są niezbędne w procesie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Słonecznik jako białko w paszy ma jednak wady – zawiera dużą ilość tłuszczów, które w niekontrolowany sposób przyczynią się do wzrostu wagi.

Lucerna

– zawiera niską zawartość skrobi i cukrów, dzięki czemu jest bezpieczna dla koni ochwatowych. Reguluje poziom PH w żołądku, dlatego jest wskazana dla koni wrzodowych i kolkujących, Jest bogata w witaminy A i E. W przypadku braku ćwiczeń trzeba uważać z lucerną, ponieważ może dostarczyć za dużo energii.

Len

– jest to najbardziej znany lek śluzowy o działaniu osłaniającym przewód pokarmowy. Łagodzi problemy z układem trawiennym i oddechowym. Olej lniany jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i -6. Obniża poziom cholesterolu we krwi, ma działanie przeciwmiażdżycowe, odżywia stawy.

Owies

– Lekkostrawny, zabezpiecza łatwo przyswajalną energię. Zawiera niską dawkę lizyny – owsiane białko w paszy jest niewystarczające dla koni rosnących. Nie przyczynia się do powstawania kolek. Zbyt wysoka ilość owsa przyczynia się do powstawania problemów pokarmowych i powoduje nadpobudliwość.

Jęczmień

białko w paszy

– mniej energetyczny od kukurydzy, lecz bardziej energetyczny od owsa. Wartości odżywcze są również wyższe niż te zawarte w owsie. Zawiera bardzo mało witamin i minerałów, podawany w zbyt dużej ilości stwarza ryzyko zagrożenia dla zdrowia.

Komponenty białkowe w paszach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania konia, lecz pamiętajmy żeby zachować należyty umiar. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + eight =