
Piękna, zielona, soczysta wiosenna trawa aż kusi, żeby wypuścić konie na pastwiska i patrzeć jak szczęśliwe ją jedzą po sezonie zimowym, który większość koni spędza zazwyczaj na piaszczystych padokach. Zanim puścimy ochoczo konie na pastwiska musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, aby nie zaszkodzić naszym koniom, a jeden szczęśliwy dzień nie skończył się kolką lub ochwatem.
- Przede wszystkim konie, które wypuszczamy z piaszczystych padoków na pastwiska należy odpowiednio do tego przygotować. Nie należy wypuszczać koni od razu na całe dnia na trawę, a powoli zaczynać od 30 minut, codziennie wydłużając czas wypasu. Świeża, zielona trawa zawiera dużą ilość cukru, która może być przyczyną wyżej wymienionych chorób, jeżeli nasze konie nie są do niej odpowiednio przyzwyczajone. Szczególną uwagę należy zwrócić na młodą trawę- to ona zawiera najwięcej fruktanów, a także na trawę mokrą- o ile nie zagraża ona koniom ze stałym dostępem do pastwisk, tak dla naszych pupili, które są przestawiane z padoków może już ona zaszkodzić.
- Przestawiając konia zadbajmy szczególnie o to, aby koń nie był bardzo głodny. Przed wypuszczeniem na trawę należy dać się koniowi najeść siana, zapełnić żołądek tym, do czego jest przyzwyczajony. Unikniemy wtedy łapczywego rzucenia się na zielonkę i szybszego jedzenia. Należy pamiętać, że pusty żołądek konia jest dużo bardziej wrażliwszy i może wtedy wzrosnąć ryzyko problemów trawiennych.
- Jeżeli nie dysponujemy bogatymi pastwiskami, a roślinność jest uboga powinniśmy mieć na uwadze dodatkowe dokładanie porcji siana na pastwiska. Głodny koń może zatracić swój instynkt i sięgnąć po trujące rośliny, które mogą w różnym stopniu mu zaszkodzić.
- Wypuszczając konie na pastwiska należy mieć również na uwadze zapewnienie im cienia. W gorące, upalne dni konie padokowane całodniowo powinny mieć możliwość schronienia się przed promieniami słonecznymi. Na padokach i pastwiskach konie powinny mieć bezwzględnie stały dostęp do wody.
- Przygotowując konia do całodniowego dostępu do trawy możemy również zmniejszyć ilość paszy treściwej w diecie, tak aby nie dostarczyć w dawce zbyt dużych ilość węglowodanów niestrukturalnych (cukrów). Trawa zawiera ich dużo więcej niż siano, które konie jadły cały okres przejściowy.
- Nie należy wypuszczać koni na pastwiska świeżo nawożone, albo takie gdzie w pobliżu były wykonywane opryski, które mogły zostać przeniesione wraz z wiatrem. Może to zagrażać ich życiu i zdrowiu. Bezwzględnie należy przestrzegać okresu karencji.
- Dodatkowo możemy wspomóc konie przed wypuszczeniem na pastwiska probiotykami i prebiotykami. Należy zacząć je podawać na około miesiąc przed planowanym wypuszczaniem. Pozwoli to wzmocnić naturalną florę bakteryjną, przez co ograniczymy ewentualne choroby ze strony układu pokarmowego.
Autor: Agata Pęśko
Artykuł napisany pod nadzorem: – lek. wet. Aleksandra Naleszkiewicz-Kędra