Ciekawostki olimpijskie Masters Polska

Zawody

Olimpiada to ogromne emocje! Aż 238 polskich sportowców wystąpi na Igrzyskach XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro. W tym spore grono z grupy jeździectwa! Poznaj ciekawostki olimpijskie Masters Polska.

Ogółem w całej historii letnich igrzysk olimpijskich Polska zdobyła zdobyła aż 271 medali (65 złotych – 81 srebrnych – 125 brązowych). Zgadnijcie, w której z dyscyplin mieliśmy ich najwięcej? Z lekkoatletyki! To bardzo duży sukces, dlatego stale dopingujemy naszych zawodników, żeby było ich jak najwięcej 🙂

Pierwsze konie za płoty 😉 – Ciekawostki olimpijskie Masters Polska 

Czy wiecie jaki był pierwszy medal dla Polski? Właśnie z jeździectwa! Polak zdobył brązowy oraz srebrny medal, jest nim Adam Królikiewicz, startujący w konkursie skoków przez przeszkody na koniu Picador podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu 1924 roku.

Zaś jedynym Polakiem, który stanął na podium jest Jan Kowalczyk, który w 1980 roku na igrzyskach w Moskwie wywalczył złoto w konkursie skoków przez przeszkody, startując na koniu Artemor. Ponadto wygrał on łącznie przez cały czas swojej kariery 650 konkursów, zarówno w konkurencjach skoków przez przeszkody, jak i WKKW.

Ciekawostki olimpijskie według Masters Polska

Kilka słów o tegorocznym reprezentancie Polski 

W tym roku Naszym reprezentantem jeździectwa jest Paweł Spisak (JKS Dako-Galant Skibno). Pochodzi z Koszalina, a urodził się 29 września 1981. Niedawno awansował z listy rezerwowej i wystąpi w olimpijskim konkursie WKKW na koniu Banderas. Jest to bardzo utalentowany wałach rasy SP, a razem z Pawłem tworzą bardzo zgrany team :). Będzie to czwarty występ Pawła Spisaka na igrzyskach olimpijskich. Trzymamy kciuki :)!

Paweł pięciokrotnie miał tytuł Mistrza Polski (2005, 2006, 2007,2011,2015). Podczas Pucharu Świata zdobył trzecie miejsce – CIC*** – indywidualnie w 2003 i w 2006 roku. To bardzo obiecujące wyniki!

Najsprytniejszy olimpijczyk w dziejach – Ciekawostki olimpijskie według Masters Polska 

Kto był najsprytniejszym olimpijczykiem? Amerykanin, Fred Lorz – w 1904 roku na igrzyskach olimpijskich panował okropny upał, pokonanie dystansu podczas biegu maratońskiego, było ogromnym wyzwaniem. Mimo koszmarnych warunków Fred dobiegł jako pierwszy, co więcej nie wyglądał nawet na zmęczonego! Po przebadaniu sytuacji, komisja dopatrzyła się, że Freda przez 17 km przewiózł samochód spotkany na trasie 🙂

Od 2000 roku każdy polski medalista, dostaje po zakończeniu kariery świadczenie pieniężne zwane emeryturą olimpijską.

Młodzi mistrzowie podbijają Hiszpanię – Ciekawostki olimpijskie Masters Polska 

Jako ciekawostkę, możemy wspomnieć, że 20.07.2016 r zaczęły przygodę nasze Juniory :)! A dokładnie w hiszpańskim mieście Oliva (ESP) rozpoczęły się Mistrzostwa Europu w ujeżdżaniu w kategorii Młodych Jeźdźców, Juniorów i Dzieci. Bardzo pozdrawiamy naszych zawodników i trzymamy kciuki za udane starty :)!

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × five =