Co jedzą konie?

co jedzą konie

Konie są wspaniałymi zwierzętami. Pięknymi, dostojnymi, mądrymi i silnymi. Kto by pomyślał, że tak wybitne stworzenia mogą łatwo ulegać różnym dolegliwościom? Bardzo dużo końskich schorzeń ma swoje źródło w nieprawidłowo prowadzonej diecie. Nieświeże zboża, spleśniałe siano, przekarmienie lub niedobory pokarmowe – to tylko nieliczne z poważnych błędów żywieniowych, które fundują ludzie koniom. Odpowiednia dieta jest niezbędna, aby koń był zdrowy, miał lśniącą sierść, mocne kopyta i doskonałą kondycję. Na co więc zwracać uwagę przy żywieniu koni?

Co jest podstawą żywienia koni?

Czy należysz do grona osób, które uważają, że koniom wystarczy dać siana, wody i wypuścić na trawę i jakoś to będzie? To niedobrze! Zapotrzebowanie konia jest znacznie większe niż niektóre pastwiska są w stanie zapewnić, zwłaszcza, jeśli jest to koń, który regularnie lub intensywnie trenuje. Starannie przemyślania dieta, wyselekcjonowane zboża, najwyższej jakości sieczki i dodatek olejów – to właśnie składa się na idealny sposób żywienia. Jeśli nie zapewnisz koniu wszystkich składników odżywczych, stanie się słaby, będzie chorował i był podatny na kontuzje.

Prawidłowe żywienie koni

Każdy koń powinien mieć dostęp do pastwiska. Znajdzie tam przede wszystkim tak zwane zielonki, czyli soczyste pasze objętościowe. Zielonki stanowi na przykład trawa. Zanim jednak wypuścisz konia na dane pastwisko, upewnij się, czy nie rosną na nim gatunki roślin, które mogą mu zagrażać. Z pewnością należy do nich szczaw lub naparstnica. Na świecie istnieje wiele roślin, które mogą doprowadzić nawet do śmierci wierzchowca. Takim przykładem jest na przykład cis, iglak, na którym jesienią czerwienią się drobne owoce. Warto sprawdzić też, czy pastwisko jest oddalone od dużej trasy szybkiego ruchu. Jest to ważne, ponieważ trawa absorbuje metale ciężkie, które w nadmiarze mogą bardzo szkodzić. Poza tym trzeba pamiętać, że koń karmiony zielonką musi być regularnie odrobaczany, ponieważ trawa jest źródłem zakażeń różnego typu pasożytami. Konie pasące się na pastwiskach są też zagrożone kolką. Przyczyną tego jest zapiaszczenie jelit. Dlatego jeśli pastwisko jest mocno piaszczyste, to trzeba rozważyć zmianę miejsca trzymania konia.

prawidłowe żywienie koni

Jakie jedzenie dla konia? Przede wszystkim siano!

Siano powinno być podstawą żywienia konia. Dobrze przesuszone, nie spleśniałe, pochodzące z czystych rejonów Polski i bogate w witaminy i minerały. Przy podawaniu siana bardzo istotne jest, aby było ono odpowiednio przygotowane. Zawilgocone, niewypocone może powodować wzdęcia i kolki. Jest bardzo niebezpieczne dla koni i może być nawet przyczyną śmierci.

Siana nigdy dość! Dlatego w każdym boksie powinno się znajdywać siano, które koń może podskubywać, kiedy stoi. Niekiedy kopa siana jest też na pastwisku. Najczęściej właściciele stajni decydują się na takie rozwiązanie, kiedy zaczyna się okres jesienno – zimowy.

Najlepsze siano to takie, które zawiera dużą ilość lucerny. Za najgorsze przyjmuje się taki surowiec, który zawiera kwaśne trawy.

Jakie ziarna podawać koniom?

Jęczmień to często podawane ziarno. Nie powoduje nadpobudliwości, jak ma to miejsce w przypadku owsa. Jest bogatobiałkowy, kaloryczny, przez co może powodować otyłość u koni, które nie trenują zbyt intensywnie. Pożywienie konia musi mieć też zbilansowany stosunek wapnia do fosforu. W jęczmieniu jest on zaburzony, dlatego też nie może stanowić on podstawy diety.

Jęczmień przed podaniem należy rozgnieść, ponieważ jest bardzo twardy. Nie nadaje się dla młodziutkich koni i koni, które mają problemy z zębami. Często jest składnikiem dodawanym do różnych mieszanek musli dla koni.

Najbardziej znanym zbożem, które jedzą konie jest owies. Nie jest to jednak najlepsze źródło składników odżywczych i energii. Owies powoduje często nadpobudliwość u koni, nie zawiera też odpowiednich ilości witamin i minerałów. Dieta monoskładnikowa, oparta na owsie, powoduje niedobory i jest przyczyną późniejszych problemów.

Marchew i żywienie koni. Podawać, czy nie podawać?

Marchew to ulubione warzywo wielu koni. Podaje się ją jako nagrodę, w wielu paszach jest składnikiem poprawiającym smakowitość mieszanki. Jest też źródłem wielu minerałów i witamin, w tym beta karotenu. Marchew warto podawać w okresie jesienno – zimowym, kiedy dostęp do naturalnie występujących składników odżywczych jest ograniczony. Warunkiem podawania marchwi jest jej czystość, brak oznak pleśnienia. Jeśli Twój koń zjada marchew zbyt szybko, możesz podawać mu ją w kawałeczkach, aby się nie zakrztusił.

koń jedzący marchew

Lizawka dla koni, czyli sól, którą konie jedzą

Sól w postaci lizawki najczęściej ma kwadratowy lub walcowaty kształt i jest zawieszona na sznurku. Sól może być zawieszona w boksie lub na pastwisku. Konie uwielbiają lizać sól. Dostarcza im ona mikroelementów, które również muszą być obecne w zdrowiej diecie. Ponadto lizawka solna ma za zadanie dostarczyć koniom zajęcia, aby nie nudziły się w boksach.

lizawka dla koni

Musli i granulaty – żywienie koni za pomocą pasz

Pasze dla koni to bardzo złożony temat i warto pochylić się nad nim dłużej. W ostatnich latach ich rosnąca popularność sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele nowych marek. Jak wybrać odpowiednią dla swojego konia? Przede wszystkim warto skorzystać z pomocy dietetyka, który nie tylko pomoże wybrać właściwą mieszankę, ale i doradzi ile razy dziennie ją podawać, jak często i w jakich ilościach. Miksy wielozbożowe najlepsze, co może podawać swojemu koniowi. Dzięki zróżnicowanemu składowi i dodatkowi witamin i minerałów nie musisz się obawiać, że koniowi grożą niedobory. Jednak trzeba zachować pewną ostrożność. Po pierwsze nie można konia przebiałkować. Grozi to na przykład ochwatem. Po drugie, nadmiar energii z paszy podziała podobnie jak owies. Koń może zacząć być nadpobudliwy. Po trzecie należy zawsze bardzo ostrożnie podawać nową paszę, ponieważ koński przewód pokarmowy nie tak łatwo adoptuje się do zmian. Badając reakcję konia możemy zapobiegać kolce i alergii pokarmowej. Jak tylko zauważysz, że po spożyciu nowej paszy Twój koń dostał na skórze bąbli, ma wysięk z nosa, to powinieneś zadzwonić do weterynarza i odstawić paszę do wyjaśnienia sytuacji. Niektóre składniki pasz potrafią uczulić konia. Po czwarte zbyt duża ilość paszy może doprowadzić do przekarmienia konia, a w konsekwencji do bardzo niekorzystnej zmiany, jaką jest nadwaga. Należy zawsze dobrze przemyśleć, co podajesz koniowi i czy jest to ilość, której faktycznie on potrzebuje.

Pasze podaje się koniom trzy razy dziennie. Niektóre stajnie karmią konie dwa razy dziennie, jednak optymalna ilość posiłków to trzy. Konie, oprócz paszy, zawsze powinny mieć dostęp do siana i świeżej wody pitnej.

ziołowe musli dla koni

Jak należy karmić źrebięta? Czy żywienie klaczy różni się od żywienia ogierów?

Źrebięta, czyli młodziutkie konie, powinny zaraz po urodzeniu otrzymać mleko klaczy. W wyjątkowych przypadkach, kiedy matka odrzuci młode lub z innego powodu nie może go karmić, źrebiętom podaje się mleko zastępcze. Od trzeciego miesiąca życia źrebakom można dawać paszę specjalnie przeznaczoną dla nich, jednak zawsze po konsultacji z weterynarzem. Żywienie klaczy i ogiera nie różni się od siebie znacząco. Konie, które trenują jedzą to samo bez względu na płeć. Wyjątkiem jest kilka sytuacji. Na przykład ogiery ze stanówki, klacze ciężarne i karmiące. Dla tych grup zwierząt jest bardzo dużo pasz, o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym. Zazwyczaj różnica polega na zwiększonej dawce kalorycznej. Konie, które tylko trenują nie mają aż takiego zapotrzebowania i nie należy ich przekarmiać. Specjalną grupą wśród koni są kuce. Małe konie i kuce muszą mieć specjalne pasze, które nie spowodują u tych szczególnych koni zaburzeń pokarmowych. Często weterynarze i specjaliści polecają wyłącznie siano, które nie będzie powodowało tycia i w zasadzie pokryje zapotrzebowanie kucy. Jednak w przypadku tych koni, które biorą udział w zawodach. Tutaj można bardzo ostrożnie skarmiać kuce paszami, które mają obniżoną ilość energii i zrównoważoną zawartość białka. To istotne, ponieważ rasy prymitywne mogą mieć problemy spowodowane nadmiarem składników odżywczych. Jeśli nie jesteś pewien, czy dana pasza lub sposób żywienia, jest dobra dla konia to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże dobrać odpowiednie dawki paszy.

Zobacz też nasze inne artykuły:

1 komentarz do: “Co jedzą konie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen − 11 =