Czym jest jazda konna?

czym jest jazda konna

Jeździectwo to piękny sport o wieloletniej tradycji. W niektórych krajach, na przykład w Anglii, część z dyscyplin jazdy konnej ma charakter narodowy. Konie i jeźdźcy są także częstym przedmiotem prac artystycznych: malarstwa, czy rzeźbiarstwa. O wyjątkowej relacji konia i człowieka napisano wiele opasłych tomów, a mimo to wciąż jest ona nie do końca poznana i bardzo indywidualna. Być może właśnie to przyciąga ludzi z całego świata do stajni.

Kiedy można zacząć naukę jazdy konnej?

Naukę jazdy można zacząć bardzo wcześnie. Niektóre osoby dysponują zdjęciami, na których mają 5 lat i dzielnie dosiadają jakiegoś kucyka. Dla niektórych przygoda z nauką jazdy tutaj dobiegła końca, ale część osób na dobre połknęła bakcyla i została z końmi na znacznie dłużej. Po pierwszych “kucykowych” doświadczeniach zazwyczaj przychodzi czas na lekcje jazdy konnej w szkółce jeździeckiego. Stajnie rekreacyjne zazwyczaj dysponują kilkoma końmi, specjalnie przygotowanymi do jazd szkółkowych. Czy tak jest zawsze? Uczniowie szkół nauki jazdy konnej z pewnością mogliby to zakwestionować. Jednak w teorii konie szkółkowe to raczej poczciwe stworzenia, spokojne, które dzielnie znoszą pierwsze kroki kursantów. Trening rekreacyjny trwa około godziny lub czterdziestu pięciu minut. Przygotowanie konia zajmuje czas do pół godziny. Przygotowanie polega na oczyszczeniu konia z kurzu, wyczyszczenia kopyt oraz osiodłanie go i założenie ogłowia z wędzidłem. Siodło stosowane w rekreacji to zazwyczaj uniwersalny sprzęt, który umożliwia wykonywanie różnych elementów treningu: od ujeżdżenia do skoków przez przeszkody. Ogłowie, wraz z wędzidłem, pozwala na sterowanie koniem w czasie jazdy.

Przed wejściem na konia po raz pierwszy zawsze trzeba przejść szkolenie. Instruktor omawia wszystkie zasady obowiązujące w stajni, w tym zasady bezpieczeństwa. Jazda konno niestety jest urazowa. Przed wypadkami może nas ustrzec zdrowy rozsądek, uwaga, stosowanie się do zasad. Aby ograniczyć skutki upadków z koni, należy zawsze nosić kask. Kask jeździecki chroni głowę. Warto zaopatrzyć się w rękawiczki, które chronią dłonie przed otarciami. Specjalne spodnie – bryczesy – mają wzmocnienia w miejscach, gdzie łatwo o przetarcia. Jeśli nie wiemy, na co się zdecydować, to warto zapytać instruktora jazdy konnej o polecenie sprzętu. Stajnia, do której zdecydowaliśmy się uczęszczać, na pewno posiada też sprzęt do pożyczenia. Dobrze jest przetestować rzeczy, zanim zdecydujemy się je kupić. Do wyboru mamy cały rynek, który oferuje wszystko, co niezbędne.

Sprawdź naszą ofertę: Pasze dla koni

Od czego zaczynamy naukę?

Na początek instruktor może wziąć cię na tzw. oprowadzankę. Prowadzi wówczas ciebie i konia, na zamkniętym terenie. Koń niczego się nie płoszy, a ty możesz wczuć się w siodło i ruchy zwierzęcia. Koń idzie w stępie, czyli mówiąc prościej, po prostu spaceruje. Właściwa nauka jazdy konnej zaczyna się jednak od pracy na lonży. To tam możesz ćwiczyć podstawowe chody koni, czyli stęp, kłus i galop. Instruktor jazdy konnej uczy cię, na czym polega odpowiedni dosiad, anglezowanie, jak zakłusować lub zagalopować. Koń biega po kole, a w środku nauczyciel trzyma za tzw. lonżę, czyli długą taśmę, na której uwiązany jest zwierzak. Do pewnego czasu takie jazdy na pewno będą ci wystarczać. Jednak gdy tylko poczujesz się pewniej w siodle, będziesz mógł zacząć uczestniczyć w zajęciach grupowych. Umiejętności zdobyte na lonży należy dalej rozwijać. Grupy, które uczą się jeździć konno, liczą do 10 osób, w zależności od wielkości czworoboku. Jazda konna w grupie ma wady i zalety. Niewątpliwą zaletą jest to, że podczas jazdy konnej można poznać wielu ciekawych ludzi, którzy kochają zwierzęta i są zaangażowani w życie stajenne. Do wad można zaliczyć przepełnienie ujeżdżalni lub padoku. Jednak przy dobrej organizacji pracy można temu zapobiegać. Wiele koni na ujeżdżalni zawsze stwarza więcej problemów. Ale nauka jazdy w kilka osób to naprawdę świetny sposób na spędzanie wolnego czasu!

Jak się ubrać na jazdę konną?

Strój jeździecki jest niezbędny dla wygody i bezpieczeństwa jazdy. Oprócz odpowiednich spodni należy zaopatrzyć się w specjalne buty. Są szyte ze skóry, dzięki temu są wytrzymałe. Sztyblety nie zaklinują się w strzemionach. Jazda konna w takich butach to prawdziwa przyjemność. Na górę ciała warto założyć bluzę niekrępującą ruchów. Kurtka nie może szeleścić, ponieważ niektóre konie mogą się płoszyć. Jeśli jest gorąco, to zwykły T-shirt powinien wystarczyć. Naukę jazdy konnej można kontynuować tylko wtedy, jeśli ma się odpowiednie ubranie. W przeciwnym razie można spowodować wypadek. Współpraca z koniem nie należy do łatwych, zwłaszcza na początku drogi. Nie warto ryzykować niewłaściwym strojem.

Zalety jazdy konnej

Jazda konna uczy cierpliwości, empatii, sumienności i pokory. Praca z koniem to dla wielu wyprawa w głąb siebie i zmierzenie się z własnymi słabościami, lękami i wewnętrznymi przeszkodami. Decydując się na zajęcia z końmi, możemy odbyć fascynująca drogę, która otworzy przed nami zupełnie nowe możliwości. Jazda konna pozwala poczuć się wewnętrznie silnym, zdyscyplinowanym i dumnym z nowych umiejętności.

Jeśli masz chęć, możesz zacząć czytać książki i poradniki jeździeckie. Na rynku dostępna jest też prasa jeździecka. Z materiałów można wyczytać wiele przydatnych informacji, które uzupełnią twoją wiedzę. Przede wszystkim powinieneś znać podstawowe zasady fizjologii konia, odżywiania, dowiedzieć się więcej o psychice koni i ich charakterze. Jazda konna bez tej wiedzy jest utrudniona. Warto nabyć także teoretyczne umiejętności, które znacznie wesprą rozwijanie się tych praktycznych.

Jazda konna z punktu widzenia wielu osób wpływa bardzo terapeutycznie na człowieka. Jest nawet specjalna gałąź jeździectwa, hipoterapia, której zadaniem jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych. Specjalnie wyszkoleni instruktorzy trenują z pacjentami, aby maksymalnie usprawnić ich umiejętności psychofizyczne. Mamy tutaj przykład na wielki potencjał, który płynie z pracy z końmi. Warto pomyśleć o jeździectwie także w odniesieniu do nastolatków. To pasja, która uczy odpowiedzialności, często polega na ciężkiej pracy fizycznej i zbliża do innych ludzi. To bardzo dobry pomysł na otworzenie nastolatka w trudnych dla niego momentach powiązanych z dorastaniem. To szansa na pogłębienie z nim relacji i nauka bardzo przydatnych życiowych umiejętności.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.