Czym karmić źrebną klacz?

Czym karmić źrebną klacz

Klacz dwa razy do roku wyźrebia się – pierwszy okres źrebień przypada od grudnia do lutego, zaś drugi od kwietnia. Czym karmić źrebną klacz? Jedni twierdzą, że na zimę źrebaki rodzą się silniejsze, zaś drudzy, że na wiosnę mają lepsze perspektywy rozwoju. Zdania hodowców są podzielone. Żywienie klaczy w ciąży jest bardzo ważnym elementem, ponieważ wpływa na rozwój źrebaka jak i również na to w jakim stanie się urodzi. Jeśli zastanawiasz się czym karmić źrebną klacz, to zachęcamy do dalszej lektury artykułu.

Ciąże u koni możemy podzielić na 3 etapy: ciąża niska, ciąża wysoka oraz źrebienie.

Ciąża niska – przypada na okres do pół roku

Czym karmić źrebną klacz? W tym czasie nie powinniśmy zmieniać dawki żywieniowej. Po tym okresie zwiększamy stopniowo białko (przy klaczy, która waży 600 kg – wyniesie to do 515g na dzień), energię zaś na poziomie 91 MJ na dzień. Również powinniśmy pamiętać o suplementacji witamin E i A. 

czym karmić źrebną klacz

Ciąża wysoka – 9-11 miesiąc

Czym karmić źrebną klacz w 9 – 11 miesiącu ciąży?

  • Energię klaczy zwiększamy do 101 MJ na dzień, białko do 640 g, również podajemy wapń (30g) i fosfor (14g). W tym okresie trzeba już podawać klaczy witaminy A i E, ponieważ klacz produkuje siarę – pierwsze mleko które jest bardzo ważne dla źrebaka.
  • Paszę podstawową powinniśmy dawać 0,4 kg na 100 kg masy ciała. W tak ważnym okresie warto byłoby dawać klaczy drożdże piwne, ponieważ zawierają dużo bogatego białka – budulec mięśni, również poprawiają trawienie. Nasze klacze będą również zadowolone jak dwa razy w tygodniu dostaną mesz:)

czym karmić źrebną klacz

Ostatni etap – czym karmić źrebną klacz?

Źrebienie – od 10 dni przed wyźrebieniem do 2-3 dni zmniejszamy ilość paszy do połowy. Nie podajemy już siana białkowego, zaś możemy dawać otręby pszenne i siemię lniane. I oczywiście siano łąkowe.

Bardzo ważnym elementem dla zdrowia klaczy jest to by po porodzie podać jej do picia siemię lniane – w 2 l wody gotujemy 100 g siemienia lnianego. Podajemy je zamiast wody. W tym okresie najlepiej klacz żywić sianem z łąki, otrębami i wyżej wspomnianym siemieniem. Później stopniowo podajemy inne pasze.

Masz pytania dotyczące żywienia klaczy źrebnych? Nasza dietetyczka Ola odpowie na wszystkie pytania i z chęcią Ci doradzi! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen − seven =