Czym żywić klacz źrebną i źrebaka?

Okres ciąży, a szczególnie ostatni trymestr jest dla klaczy najbardziej wymagającym czasem- w tym okresie występuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze ze względu na największy wzrost płodu (płód powiększa swoje rozmiary aż o 60%). Dieta źrebnej klaczy w ostatnich 90 dniach ciąży powinna być bogata w białko, energię, witaminy i minerały, a  w szczególności witaminę A i E, selen, wapń, fosfor, a także pierwiastki śladowe: cynk, miedź, żelazo i mangan. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dieta ma bezpośredni wpływ nie tylko na jakość siary oraz ilość produkowanego mleka, ale także na zdrowie źrebaka.

Czym żywić klacz źrebną?

Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest zapewnienie dobrej jakości paszy objętościowej- dostępu do pastwisk oraz najwyższej jakości siana od początku ciąży, przez wyźrebienie, aż do wykarmienia źrebaka. Do 7-8 miesiąca ciąży nie należy zmieniać diety klaczy, jedynie uzupełnić dietę w suplement witaminowo-mineralny. Należy pamiętać, że na początku ciąży nie powinno się zwiększać dawek pokarmowych, nie brać jeszcze pod uwagę źrebaka i nie przekarmiać klaczy- może to skutkować zbędnym otłuszczeniem , a co za tym idzie- problemami z wyźrebieniem i wystąpienia u źrebaka chorób ortopedycznych. Bardzo ważne jest, aby dwa tygodnie przed terminem porodu obciąć klaczy jedzenie o około 2/3 i zwiększyć je z powrotem 2-3 dni po oźrebieniu, aby nie doprowadzić do ochwatu ani kolki poporodowej.

Co zatem należy zrobić? Do 7-8 miesiąca zostawiamy klaczy dotychczasowe żywienie, a w ostatnim trymestrze zaczynamy podawać paszę dla klaczy hodowlanych- u Nas w sklepie jest to pasza Merrie, czyli wysokiej jakości zbilansowany granulat dedykowany klaczom źrebnym i w okresie laktacji. Dodatkowo dokładamy sieczkę z lucerny. Zawiera ona bowiem bardzo dobrej jakości białko, które jest potrzebne do prawidłowego przebiegu ciąży, rozwoju źrebaka i utrzymaniu w dobrej kondycji klaczy. Bardzo dobrze w tym przypadku sprawdzą się również otręby ryżowe, które mają działanie probiotyczne,  są lekkostrawne, ale za to wysoko kaloryczne oraz zawierają dobrej jakości białko, które jest bardzo potrzebne w ostatnim trymestrze, a także po wyźrebieniu. W celu dostarczenia kompleksu witamin i minerałów bardzo fajnie sprawdza się nasz dodatek mineralno-witaminowy Vit Crix- pozwoli on uzupełnić małe niedobory, a także pozwoli zapobiec niedoborom. Jest on wysoko przyswajalny oraz bardzo chętnie jedzony przez konie.

Zobacz polecane Pasze dla koni

Czym żywić źrebaka?

Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ wszelkie braki żywieniowe hamują wzrost i rozwój źrebaka. Pierwsze tygodnie życia polegają na pobieraniu mleka od matki i stopniowym zainteresowaniu paszami stałymi- sianem, trawą oraz posiłkami treściwymi matki. Gdy tylko zobaczymy, że źrebię interesuje się jedzeniem matki to możemy powoli i stopniowo zacząć wprowadzać paszę dedykowane takim maluchom. Taka pasza musi zawierać dobrej jakości białko.

My szczególnie polecamy paszę Veulen– czyli drobny granulat, który zawiera dodatek mleka w proszku, przez co łatwiej jest źrebakowi przejść na pokarm stały. Jest ona również bogata w witaminy, minerały oraz pierwiastki, niezbędne do utrzymania zdrowia, rozwoju kośćca, stawów i ścięgien.

 

Autor: Agata Pęśko

Artykuł napisany pod nadzorem: – lek. wet. Aleksandra Naleszkiewicz-Kędra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.