
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad karmieniem konia otrębami ryżowymi? Nie byłeś pewien co to jest i jak właściwie wprowadzić je do diety? Specjaliści od żywienia koni twierdzą, że otręby ryżowe są cennym dodatkiem do pasz dla koni, szczególnie dla tych sportowych.
Podobnie jak każda zmiana diety, muszą być dodawane powoli i prawidłowo, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych.
Ponad 70 produktów przeznaczonych do żywienia i wzmacniania koni
Żywienie konia sportowego wymaga dostarczania mu odpowiedniej ilości kalorii. Krótko mówiąc im bardziej intensywny trening, tym większe zapotrzebowanie na energię. Konieczne jest podawanie odpowiednio zbilansowanej paszy, która powinna zawierać zróżnicowane źródła energii w zależności od potrzeb konia. Od dawna właściciele koni i producenci pasz dostarczali dodatkowe kalorie poprzez podawanie zbóż bogatych w węglowodany(owies, kukurydza). Ale przy karmieniu tego typu paszami należy być ostrożnym, gdyż nadmiar węglowodanów może przysporzyć sporo problemów, np przeciążenie jelita cienkiego (kolka), a także do nadpobudliwości (skok poziomu glukozy, insuliny).
Otręby zawierają o 90% więcej energii niż siano. Nie wywołują problemów związanych z nadmiarem cukrów. Wysoka kaloryczność otrębów ryżowych ma znaczenie w przypadku koni sportowych. Bogate w witaminy E, B1, B3 oraz gamma-oryzanol pomagają budować mięśnie i przyspieszać ich regeneracje.
Bardzo ważne jest aby otręby ryżowe pochodziły z pewnego źródła.
Otręby ryżowe można podawać cały rok
Otręby ryżowe doskonale sprawdzają się w utrzymaniu dobrej kondycji konia przez cały rok, a szczególnie w intensywnym treningu sportowym. Energia zawarta w otrębach to gównie energia z oleju i uwalnia się przez długi czas.
Wysoka zawartość błonnika w otrębach ryżowych wpływa korzystnie na regulacje perystaltyki jelit. Chłoną one także wodę pęczniejąc w żołądku, dzięki czemu koń odczuwa sytość przez dłuższy czas.
Analizując końską dietę zawsze trzeba brać pod uwagę stosunek wapnia do fosforu. Ma to kluczowe znaczenie w wykorzystywaniu tych pierwiastków przez koński organizm. Każde zaburzenie powoduje ograniczenie wchłaniania wapnia bądź inny powiązanych pierwiastków śladowych i witamin. Dlatego tak ważne jest zbilansowanie każdego składnika diety.
Źródło gamma - oryzanolu w diecie konia
Warto wybrać bilansowane otręby ryżowe dla koni Equestria Feeds . Są w 100% naturalne, bogate w witaminy E, B1, B3 oraz gamma-oryzanol.
Sprawdź nasze otręby i powiązane produkty

Polecane artykuły
