Elektrolity dla konia

elektrolity dla koni

Zbliżające się lato i sezon na konne wycieczki sprzyjają poruszeniu tematu elektrolitów w diecie koni. Elektrolity dla konia, to ważny element w żywieniu koni, szczególnie właśnie w miesiącach ciepłych, kiedy są one szczególnie narażone na utratę tych substancji wraz z potem. Ale nie tylko latem elektrolity uciekają z organizmu naszego podopiecznego – tak naprawdę ich utrata może nastąpić w dowolnym momencie, jeżeli koń się przeforsuje podczas treningu.

elektrolity_dla_konia

Nadmierne wydzielanie potu, spowodowane zbyt dużym lub zbyt długim wysiłkiem może doprowadzić do ich nadmiernej utraty. Czym to grozi? Niedobór elektrolitów u koni może skutkować zaburzeniami rytmu serca, bólu mięśni, a także nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym krwi konia. Prowadzi to w efekcie do złego samopoczucia i utraty koncentracji. Jeżeli sytuacja się przedłuża, a stan niedoboru jest przewlekły, grozi to ciężkimi zmianami wielonarządowymi.

Jakie elektrolity dla konia wybrać?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na ich skład. Dobre elektrolity dla konia, to produkty, które na początku składu mają wapń, magnez, potas czy sód – są to składniki wartościowe, które mają faktycznie dobroczynny wpływ na organizm konia. Jeżeli na początku składu znajduje się syrop kukurydziany czy cukier, zastanów się przed zakupem takiego produktu dla konia. Te substancje mają za zadanie zwiększyć objętość produktu, natomiast nie mają korzystnego działania, którego poszukujesz.

Wybierając elektrolity dla konia, zwróć również uwagę na ich wchłanialność. Preparaty dla koni, które są łatwo przyswajalne, zawierają chlorki i octany. Unikaj natomiast mieszanek z wodofosforanem wapnia – jest on słabo przyswajany przez organizm. Elektrolity dla konia mogą zawierać również węgiel – ich zastosowanie jest wskazane, jeżeli koń cierpi na biegunkę. Jeżeli jednak nie ma tego typu dolegliwości, zrezygnuj z podania takiego preparatu.

elektrolity dla konia

Elektrolity dla konia występują w kilku wersjach. W zależności od preferencji Twojego konia, możesz zdecydować się na wybór elektrolitów w formie, pasty, płynu, granulatu lub proszku. Nie różnią się one pod względem działania, choć te w formie pasty najłatwiej jest podać koniowi. Elektrolity dla koni zawsze należy podawać wraz z dużą ilością wody. Podanie elektrolitów dla koni przy niewystarczającym nawodnieniu, może potęgować efekt odwodnienia, zamiast mu przeciwdziałać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 2 =