Opublikowano:

Gnijąca strzałka w kopytach u koni

gnijąca strzałka u koni

Temat absolutnie na czasie, chłód, deszcze i błoto sprzyjają rozwinięciu się infekcji. Gnijąca strzałka u koni jest niestety coraz powszechniej występującym schorzeniem. Zaniedbania higieniczne mają w tym niestety swój udział, dlatego zwłaszcza w tym okresie zwróćcie szczególną uwagę na stan kopyt.

Gnijąca strzałka u koni – jak rozpoznać to schorzenie?

Zdrowa strzałka jest niezbyt miękka i elastyczna, w zasadzie każdy jeździec niezależnie od zaawansowania wie jak ona wygląda.  Zdrowa strzałka nie powinna wydzielać intensywnego zapachu i jest sucha. Jeśli zaczyna się proces zapalny i gnije strzałka z pewnością będzie nieprzyjemnie pachnieć, mieć poszarpane krawędzie.

Chora strzałka nie zapewni odpowiedniej amortyzacji kopytom, co może zakończyć się kontuzją. Odpowiednie krążenie krwi w kopycie może być zaburzone, w ostateczności długo nieleczone może doprowadzić do choroby znanej jako rak rzekomy kopyta. Dodatkowo takie kopyto jest tkliwe, nawet samo stanie może powodować ból u konia.

gnijąca strzałka u koni

Gnijąca strzałka u koni – jak leczyć?

Jeśli zauważysz, że strzałka zaczyna chorować musisz podjąć odpowiednie kroki, aby szybko uporać się z problemem i nie doprowadzić do coraz gorszego stadium u konia. Od razu trzeba dzwonić do kowala – to on najlepiej będzie wiedział co robić i zajmie się tym od razu. Kowal oczyści gnijące kawałki i w momencie, gdy zakończy swoją część pracy wiele zależy właśnie od ciebie.

Sprawdź też: Opoje u koni – Jak rozpoznać i leczyć?

Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w preparat na gnijąca strzałkę u konia. Bez problemu znajdziesz go w sklepach jeździeckich, Jego działanie jest wysuszające i antybakteryjne. Postępuj zgodnie z instrukcją obsługi, ponieważ źle używany produkt może doprowadzić do zbytniego stwardnienia rogu kopytowego. Wspomagająco będą działać produkty na bazie dziegciu lub jego dodatkiem. Przy zaawansowanych stanach gnicia trzeba będzie moczyć całe kopyto w specjalnych płynach – kowal z pewnością poleci konkretne preparaty.

gnijąca strzałka u koni

Jak zapobiegać gnijącym strzałkom u konia?

Gnijąca strzałka u konia to schorzenie kopyt, które nie tylko powoduje u niego niesamowity ból przy niemal każdym stawianym kroku, ale także może doprowadzić do dalszych jeszcze poważniejszych schorzeń.

Gnijąca strzałka u koni? Zapomnij!

Oto kilka prostych zasad, które na pewno uchronią Twojego konia przed tym problemem:

  1. Regularnie i dokładnie czyść kopyta swojego konia,
  2. Dbaj o czystą ściółkę w boksie,
  3. Uważaj, aby nie przesuszyć kopyt przy stosowaniu różnych preparatów,
  4. Jeśli stan kopyt często pozostawia wiele do życzenia zleć badanie pod kątem niedoborów pokarmowych. Właściwa dieta wyeliminuje ten problem.

Aby zawczasu zadbać o właściwą dietę koniecznie zastosuj odpowiednie pasze:

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × five =