Hipoterapia

hipoterapia

Hipoterapią nazywamy jedną z metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w której główną rolę terapeutyczną odgrywają konie. Ta metoda terapii skierowana jest przede wszystkim do dzieci z niepełnosprawnością ruchową, ale również z do pacjentów z porażeniem mózgowym, autyzmem, zespołem Downa, czy nadpobudliwością.

hipoterapia

Hipoterapia leczenie koniem

Hipoterapia jest skuteczną metodą rehabilitacji przy zaburzeniach ruchowych. Koń poruszający się w stępie oddaje specyfikę ruchu człowieka. Dla pacjenta jest to swego rodzaju poruszanie się bez chodzenia. Ruch końskiego grzbietu przekazuje miednicy sposób poruszania się zdrowego człowieka. Jest to bardzo efektywna metoda nauki ruchu u osoby z niepełnosprawnością ruchową. Warunkiem jest możność utrzymania głowy pacjenta w prawidłowiej, pionowej pozycji. Luźno opuszczone ręce oraz nogi zachowuję się jak u w pełni zdrowej osoby.

Jazda konna wymusza utrzymywanie prawidłowej postawy. Pacjent musi się prostować, dzięki czemu wzmacnia mięśnie brzucha i pleców.

Ogromną wartością jest również umożliwienie pacjentowi z niepełnosprawnością ruchową poruszanie się bez ograniczeń. Znikają codzienne bariery, a pacjent może poczuć swobodę związaną z pełną mobilnością. Ma to ogromny wpływ na psychikę i odgrywa nieocenioną rolę w kreowaniu pozytywnego nastawienia do życia.

hipoterapia

Hipoterapia powinna być prowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę

Zajęcia hipoterapeutyczne muszą być prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie certyfikaty i uprawnienia, możemy więc być pewni, że pacjent będzie prowadzony przez specjalistę. Pomaga on w wytworzeniu pewnych automatyzmów, takich jak dbanie o konia, współpracę ze zwierzęciem i odpowiedzialności. Są to elementy, które bardzo dobrze sprawdzają się w terapii osób wymagających pracy nad równowagą emocjonalną czy zachowaniami  nerwicowymi. Tym samym, koń może odgrywać rolę pedagoga, a pacjent ucznia.

Zestawy ćwiczeń polegających na wykonywaniu określonych zadań przez pacjenta w trakcie jazdy, pozwalają pacjentowi na poznanie własnego ciała i odruchów. Osoba korzystająca z terapii musi dostosowywać reakcje własnych mięśni do postawionych wymagań, wytwarzając tym samym automatyzmy przy utrzymywaniu prawidłowych zachowań motorycznych.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − ten =