
Sezon na kleszcze w pełni, należy więc zwrócić baczną uwagę na zabezpieczenie naszych koni przed ich ukąszeniami. Kleszcze mogą być dla koni bardzo niebezpieczne. Ugryzienie tego owada z grupy pajęczaków, może powodować groźne choroby takie jak borelioza, babeszjoza, zapalenie opon mózgowych, bartonella czy anaplazmoza granulocytarna. Jak chronić nasze konie przed kleszczami? – sprawdź co poleca MASTERS Polska
Jak chronić nasze konie przed kleszczami?
Rozważna kontrola konia przed kleszczami
Przede wszystkim powinniśmy zwracać baczną uwagę na naszego konia i regularnie przeprowadzać jego oględziny. Kleszcz może umiejscowić się w dowolnym miejscu na ciele zwierzęcia, zadanie jest więc trudne. Jednak ze względu na to, że kleszcz na wywołanie zakażenia potrzebuje czasu, regularne przeprowadzanie kontroli sierści konia, może go uchronić przed poważnymi schorzeniami.
Obroże przeciwkleszczowe
Na rynku dostępne są obecnie różnego rodzaju obroże dla koni przeciw owadom. Część z nich działa również wobec kleszczy. Należy jednak pamiętać, że skuteczność takiej metody zależy od wielu czynników zewnętrznych. Przykładowo kleszcze żyjące w konkretnym regionie mogą być odporne na inne substancje niż ich pobratymcy zasiedlający inny rejon.
- Preparaty z DEET odstraszające kleszcze
DEET jest to związek chemiczny, który cechuje się najwyższą skutecznością jeśli chodzi odstraszanie owadów (w tym również kleszczy). Jednak ze względu na swój skład ma on negatywny wpływ na skórę. Dlatego odradzamy jego stosowanie na Waszych koniach. Pomimo tego, że jest on legalnie stosowany w innych krajach, Polska nie dopuszcza go do sprzedaży. Uważamy więc, że w tym przypadku mamy do czynienia z niewspółmiernym bilansem zysków i strat płynących ze stosowania tego produktu.
- Olejki eteryczne dla koni
Stosowanie olejków eterycznych w działaniach mających na celu odstraszenie nie pożądanych pasożytów jest dobrym pomysłem. Olejki są w tej kwestii nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla koni. Jednak ze względu na ich wysoką kondensację, zalecamy ich rozcieńczenie i omijanie okolic pyska podczas aplikacji. Do olejków, które mają największą skuteczność w zabezpieczaniu koni przed kleszczami zaliczamy olejek z drzewa herbacianego, goździkowy, lawendowy, paczulowy, różany i eukaliptusowy. Rozcieńczenie olejku najlepiej przeprowadzać w proporcji maksymalnie 10 kropli olejku na 50 ml oleju roślinnego.
Również zioła skutecznie zapobiegają kleszczom. Można je stosować w dwojaki sposób. Zaparzone wcieramy w ciało konia lub spryskujemy je, aby zapach działał na owady odstraszająco. Innym sposobem jest podawanie koniom naparu jako pójła, co powoduje, że zmienia się wydzielany przez nie zapach, na taki, który jest dla owadów mało atrakcyjny. Do ziół najbardziej skutecznych jako zabezpieczenie koni przed kleszczami zaliczamy: wrotycz pospolity, kocimiętkę, czeremchę, złocień dalmatyński, lawendę, tatarak i czystek.
Zapobieganie ugryzieniom kleszczy jest bardzo ważne nie tylko ze względu na ograniczenie ryzyka groźnych chorób naszego podopiecznego, ale również ze względu na dobro pozostałych koni w stajni. Po zakażeniu babeszjozą, zwierzęta na stałe zostają jej nosicielami. Oznacza to, że koń będący nosicielem tej choroby, może zarazić również inne. Dlatego chrońmy nasze konie! Dodatkowo nie zapominajcie o korzystnym wpływie bielenia stajni, gdyż tlenek wapna znany jest ze swoich właściwości owadobójczych.
Zobacz też nasze inne artykuły: