Jak dobrać paszę dla konia?

pasza dla koni

Dobieranie paszy dla konia, przeczytaj jak to zrobić >>

Źrebak, klacz karmiąca, koń wychudzony, koń sportowy, koń rekreacyjny, senior z ubytkami w uzębieniu, koń z ochwatem, koń z wrzodami, koń rekonwalescent, koń z RAO – pasza dla koni musi być odpowiednio dopasowana do jego stanu zdrowia, zapotrzebowania energetycznego i zalecanej przez dietetyka kaloryczności. Pasze dla koni – ile ras koni, tyle potrzeb 😉

Nie samym owsem i sianem koń żyje – pasza dla koni

Choć to bez wątpienia najbardziej popularne pożywienie mieszkańców stadniny, to warto jednak nieco urozmaicić dietę swojego konia o odpowiednią paszę.

Dobierając pasze dla koni musisz wziąć pod uwagę:

  • intensywność ich pracy i ilość treningów w ciągu dnia,
  • wiek,
  • zapotrzebowania wynikające z genetyki,

Czy wiesz, że… dzienne zapotrzebowanie konia na paszę objętościową wynosi od 1 do 2,5% masy jego ciała?

Kluczem do sukcesu jest kierowanie się do zaleceń indywidualnie dopasowanego do potrzeb planu żywieniowego sporządzonego przez dietetyka – tak dobrana pasza dla koni da Ci pewność, że Twojemu podopiecznemu niczego nie zabraknie, a jego dieta bogata będzie w niezbędne składniki.

Sprawdź naszą ofertę: Pasze dla koni

Co koń to organizm – pasza dla koni

Każdy koński dietetyk (w tym dietetyczka MASTERS Polska Pasze dla koni) zgodzi się ze zdaniem, że źródłem energii, bez względu na wiek i aktywność konia, są tłuszcze, węglowodany i błonnik.

Paszą idealna jest ta, która składa się z:

  • włókna;
  • białka;
  • aminokwasów;
  • soli mineralnych;
  • witamin;

Pasza dla koni sportowych

Pasza dla miłośników ruchu powinna być lekkostrawna i charakteryzować się dużą zawartością białka. Ponadto pokarm dla koni sportowych musi mieć w swoim składzie także: wapń, fosfor, magnez, wit. A, D3, B12, E oraz dodatek kwasów omega 3 i 6.

Pasza dla klaczy karmiących, źrebnych i ogierów kryjących

Taka pasza dla koni powinna zawierać dobrze przyswajalne białka odpowiedzialne za szybki rozwój organizmu, mocne mięśnie i dobrej jakości nasienie. Jęczmień, mączka kukurydziana, melasa, pszenica, wapń, potas, fosfor i pełen zestaw witamin – to przepis na kompletną pasze dla koni. Dzięki odpowiednio dobranej paszy zapewnisz koniom wysoką mleczność, dobrą jakość siary i odpowiedni skład mleka w każdym okresie karmienia.

Pasza dla koni wychudzonych

Pszenica paszowa, jęczmień, śruta kukurydziana, melasa z buraków cukrowych (w niewielkich ilościach), wapń, mangan, sód, magnez i zestaw witamin, to przepis na pasze dla koni chudych. Dzięki niej w naturalny sposób pomożesz swojemu podopiecznemu nabrać trochę masy i zapomnisz o wystających żebrach.

Pasza dla koni nerwowych

Uspokajające leki niewiadomego pochodzenia warto zamienić na paszę, która pozwoli nieco ochłonąć i zrelaksować się Twojemu koniowi.

Jaka to powinna być pasza?

Nasza dietetyczka  poleca zwłaszcza paszę w formie musli, bogatą w selen i magnez, która jest bardzo dobrze przyswajalna przez wszystkich nerwusów. Pasza dla koni nerwowych nie tylko uspokaja, ale także podnosi koncentrację, poprawia lekkość i energiczność ruchu, a ponadto zawiera prebiotyki, które pozytywnie wpływają na proces trawienia.

Zobacz też nasze inne artykuły:

1 komentarz do: “Jak dobrać paszę dla konia?

  1. Korzystaliśmy z usług pani Oli i bardzo polecamy! Oczywiście żywienie jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego warto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 5 =