Jak śpi koń?

jak śpi koń

Wielu z początkujących amatorów jeździectwa zadaje sobie pytanie: “jak śpi koń?“. Nic dziwnego, że ich to interesuje, przecież każdy myśli, że normalnie koń to mógłby się położyć, przecież w stajni ma wygodnie i miękko. Tymczasem często obserwujemy konie, które sobie stoją, a ktoś mądry mówi wtedy “że one śpią”. I jak tu być mądrym?

Koń rzadko się kładzie w naturze

Jest to spowodowane tym, że w naturze koń zawsze musi być gotowy do ucieczki. Musi szybko umieć się podnieść i być gotowym do sprawnego oddalenia się z niebezpiecznego miejsca. Dlatego konie śpią na stojąco. Rzadko kiedy występuję prawdziwa potrzeba położenia się u koni. Najczęściej kładzie się klacz, kiedy odbywa się poród. Często można zaobserwować to u starych koni. Także źrebięta lubią sobie pospać w cieniu mamusi. Jednak dorosłe konie raczej tego unikają. Dziwnie częste kładzenie się oraz inne towarzyszące objawy są powodem do niepokoju, ponieważ mogą wskazywać na poważne zaburzenia, np. kolkę.

Budowa konia umożliwia mu spanie na stojąco. Stawy w przednich kończynach blokują się, płyn w torebkach stawowych ulega zasuszeniu i noga konia ma problem ze zgięciem się. Wyjątkowa umiejętność pozwala na spanie w pozycji stojącej bez zmęczenia. Takie stan może trwać wiele godzin. Konie bardzo lubią tak spać. Nie znaczy to, że nigdy się nie kładą. Jednak muszą czuć się wówczas naprawdę bezpieczne, a i wtedy zawsze układają się w taki sposób, aby szybko móc się podnieść. Do snu częściej wybierają więc pozycję stojącą. Relaks u koni widać po ułożeniu tylnej kończyny, która jest zazwyczaj odstawiona. Podczas wypoczynku często dochodzi do zamiany “odpoczywającej” nogi.

Jeśli wejdziesz do boksu, a twój koń nie podniesie się natychmiast, to może to oznaczać, że czuje się z tobą naprawdę komfortowo i bezpiecznie. Jednak niech nie zwiedzie cię ta wizja: konie, które nie wstają na widok osoby wchodzącej na ich teren, mogą być chore, albo czuć duże zmęczenie. Zazwyczaj koń na widok właściciela wstaje się przywitać i wszelkie zachowania, które od tego odbiegają się niepokojące. Wszystko zależy jednak od indywidualnego przypadku, dlatego zawsze obserwuj swojego podopiecznego i bądź czujny, w celu zapobiegania ewentualnym problemom zdrowotnym.

Sprawdź też: Lizawki dla koni

Kiedy konie odpoczywają?

Nie tylko w czasie snu zachodzi to dziwne zjawisko. Także wtedy, kiedy konie odpoczywają, stawy blokują się. Jeźdźcy rozpoczynający trening muszą najpierw rozgrzać konia podczas stępu. Chodzi także o to, aby stawy mogły znowu nawilżyć się mazią stawową. Odpowiednio przygotowane do treningu konie mają mniejsze ryzyko doznać kontuzji. Dlatego tak ważne jest rozgrzanie kończyn.

Po jeździe konie potrzebują regeneracji, wtedy układają się w dogodnej dla siebie, stojącej pozycji i przymykają oczy. Relaks trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Bardzo często po transporcie konie także potrzebują się wyciszyć, więc warto dać im czas na odetchnięcie w spokojnym miejscu.

Częste odpoczynki u konia nie powinny cię zdziwić. Konie potrzebują wielokrotnego snu w ciągu doby i często korzystają z takich chwil drzemki w stajni lub na pastwisku. Przerwy w wypoczynku mu nie przeszkadzają, bo w naturze zwierzęta te w zasadzie nigdy nie miały szansy na długi sen. Jednak od 20:00 do 5:00 rano nie powinno się koniom przeszkadzać, bo większą aktywność wykazują w ciągu dnia, a nie w czasie przerwy nocnej. W tym celu zazwyczaj zamyka się stajnie, aby nikt niepożądany nie przeszkadzał lokatorom, wtedy gdy “kładą się na spanie”.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.