Opublikowano:

Akcesoria dla koni: Jak wybrać odpowiedni czaprak?

czaprak dla konia

Akcesoria dla koni – sprawdź nasz krótki poradnik

Na rynku znajdziemy szeroką gamę czapraków, co może sprawić nam problem przy wybieraniu tego właściwego. Podpowiemy czym kierować się przy wyborze ekwipunku jeździeckiego, tak by czaprak spełniał dobrze przypisaną mu rolę.

Czaprak, określany również jako potnik, należy do podstawowych elementów ekwipunku jeździeckiego. Jego głównym zadaniem jest ochrona grzbietu konia przed otarciami, a także odprowadzanie ciepła i wilgoci.

Materiał czapraka

Materiał dobrego czapraka wchodzącego w skład ekwipunku jeździeckiego powinien oddychać, chłonąć wilgoć i odprowadzać ją na zewnątrz. Takimi właściwościami charakteryzują się przede wszystkim bawełna i elanobawełna oraz filc. Ich dodatkową zaletą są: stopień miękkości, pozwalający uniknąć otarć skóry oraz hipoalergiczność.

Wypełnienie czapraka

Do najczęściej wykorzystywanych w czaprakach wypełnień należy pianka poliuretanowa. W poszczególnych egzemplarzach pianka różni się grubością i gęstością. Nie bez znaczenia jest również jej sprężystość, która pozwala dopasować się czaprakowi do indywidualnej sylwetki konia. W letnich czaprakach stosuje się owatę poliestrową.

Czaprak a siodło

Niezwykle ważne jest wybranie czapraka w odpowiednim rozmiarze i dopasowanie go do rodzaju używanego siodła. Do najbardziej uniwersalnych należą modele czapraków VS znajdujące zastosowanie praktycznie we wszystkich rodzajach siodeł. Do siodeł ujeżdżeniowych wybieramy czaprak z oznaczeniem DR, a dla kucyków ten z oznaczeniem PD.

Profilowanie czapraka

Profilowanych czapraków nie powinniśmy traktować jako zbędnej mody, ale rozwiązanie optymalne. Dzięki profilowaniu czaprak będzie lepiej układał się pod siodłem, nie naciskając przy tym końskiego kłębu.

Kształt czapraka

Kształt czapraka uzależniony jest tylko od jednej rzeczy – indywidualnych preferencji. Na szczęście dostępne na rynku akcesoria dla koni zaspokoją wymagania nawet najbardziej kapryśnego jeźdźca. Do wyboru mamy czapraki pełne w kształcie zaokrąglonego prostokąta, wycięte w kształcie siodła oraz pady w kształcie prostokąta.

Czapraki możemy kupić zarówno za pośrednictwem sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. Niezależnie od tego, gdzie kupujemy, uwzględniajmy indywidualne potrzeby naszego konia.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − one =