Jak zwiększyć masę u konia?

Problemy z niedowagą i przytyciem ma coraz więcej koni – dotyczy to nie tylko koni starszych, ale również rekreacyjnych i sportowych, a także tych nie pracujących. Dlaczego tak się dzieje? Co jest przyczyną spadku wagi u coraz większej liczby koni? Jak możemy poprawić stan i wygląd swojego konia? Składa się na to wiele czynników, na które sobie za chwilę odpowiemy.

Przyczyny problemów z niedowagą u koni

Jest kilka przyczyn dlaczego koń, mimo karmienia może nam chudnąć. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na siano- jakiej jest jakości, ile koń go dostaje, czy wszystko dojada. Jest ono bowiem podstawowym składnikiem końskiej diety, bez wystarczającej ilości wysokiej jakości siana będzie nam trudno doprowadzić konia do optymalnej kondycji. Ilość paszy objętościowej (siana, trawy) jaką dziennie koń powinien zjeść wynosi 1,5-2% masy jego ciała, a najlepiej jest jak koń ma stały dostęp do niej. Inną przyczyną jest niewystarczająca kaloryczność posiłków- tyczy się to i paszy objętościowej jak i treściwej. Niskiej jakości siano nie będzie dostarczało odpowiedniej ilości kalorii, która jest potrzebna końskiemu organizmowi.  Źle dobrana pasza treściwa również nie będzie pokrywała zapotrzebowania na kalorię, energię, przez co mimo dokarmiania konia może on nam ciągle spadać z masy. Kolejnymi przyczynami może być okres zmiany sierści lub narażenie konia na duży stres, a także problemy zdrowotne, takie jak: problemy z uzębieniem, choroby metaboliczne, np. wrzody żołądka, problemy oddechowe, np. RAO – dlatego tak ważna jest obserwacja swojego konia i kontrole przez lekarza weterynarii raz na jakiś czas (zęby powinny być sprawdzane i ewentualnie tarnikowane co najmniej raz w roku!).

Zobacz polecane pasze dla koni

Jak karmić chudego konia?

Przede wszystkim, gdy wiemy, że siano w stajni nie jest najlepszej jakości i może nie pokrywać zapotrzebowania naszego konia włączmy do diety sieczki i trawokulki. Są to bardzo dobre pasze objętościowe, które pomogą nam uzupełnić włókno w diecie, a sieczki – zwłaszcza te z lucerny – pozwolą na dostarczenie organizmowi dobrej jakości białka, które potrzebne jest w rozbudowie. Bardzo dobrym dodatkiem, który podniesie wagę konia są wysłodki buraczane. Zawierają dużo cennego włókna. Pamiętajmy o wybieraniu tych niemelasowanych, czyli takich, które zostały pozbawione cukru oraz o całkowitym ich rozmoczeniu przed podaniem! Kolejnymi dodatkami są oleje – ich wysoka kaloryczność pomoże koniowi przybrać na wadze, jednocześnie dostarczając wolno uwalnianej energii, bez efektu nadpobuliwości. Najlepszy w tym przypadku będzie olej lniany, który ma bardzo dobry stosunek kwasów omega-3 do omega-6 lub olej z otrąb ryżowych. Następne są otręby ryżowe– również wysokokaloryczny dodatek, który idealnie pomoże w przybraniu na masie, a także w budowie muskulatury. Dodatkowo poprawiają perystaltykę jelit oraz są lekkostrawne. Oprócz dodatków możemy również korzystać z pasz dedykowanych koniom chudym, które będę tuczące. W naszej ofercie mamy dwa Bestsellery dla takich koni – jest to jabłkowe musli Profit, idealne dla koni wybrednych i chudych oraz granulat Basis Sport, czyli pasze dla koni chudych, tuczącą, idealną dla koni, które mają problemy z przybraniem na wadze. Niżej przedstawiamy produkty dla koni chudych, dostępne w naszym sklepie:

*Basis Sport

*Profit

*Otręby ryżowe

*Olej z otrąb ryżowych

*Olej lniany

*Wysłodki buraczane

*Wiórki buraczane

*Trawokulki

*Sieczka LuzerneMix

*Sieczka olejowana

*Sieczka owocowa

*Sieczka ziołowa: 

 

Autor: Agata Pęśko

Artykuł napisany pod nadzorem: – lek. wet. Aleksandra Naleszkiewicz-Kędra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.