Jesień: zmiana sierści u koni – odpowiednie żywienie

zmiana sierści u koni

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Ewidentnie widać to po aktualnej pogodzie. Jak co roku konie powoli przygotowują się do zmiany sierści. W tym czasie zmienia się ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Organizm konia w okresie przejściowym wymaga szczególnej uwagi. Jak możemy pomóc naszemu podopiecznemu, aby zmiana sierści u koni przeszła jak najlepiej?

Zmiana sierści u koni = zmiana diety?

Czas, kiedy sierść wymieniana jest najintensywniej to przełom października i listopada. Wielu właścicieli właśnie wtedy zaczyna myśleć o zmianie diety. Tymczasem, w zależności od pogody oczywiście, proces ten zaczyna się już we wrześniu.

Jeśli mamy świadomość, że pastwisko, na które wyprowadzamy konia nie obfituje już w dobrej jakości trawę, to tym bardziej powinniśmy wziąć pod uwagę zmianę diety.

zmiana sierści u koni

Zmianę sierści u koni można rozpoznać po tym, że pojawia się delikatny meszek na sierści, jest go z każdym dniem więcej i obserwować można wpadanie letnich włosków.

Sprawdź też: Otręby ryżowe dla koni

Jeśli dieta konia jest ugruntowana i zbilansowana, to zmiana sierści u koni nie powinna powodować spadków masy. Niektórzy właściciele obserwują jednak, że pomimo iż koń bardzo dobrze trzymał masę w poprzedzającym zmianę okresie, to w momencie zrzucania sierści zaczyna chudnąć. Należy potraktować to jako wskazanie do przyjrzenia się diecie. Okazuje się bowiem, że zmiana sierści u koni pokazuje wszystkie ukryte dotąd mankamenty jego figury.

Co można polecić zatem, aby urozmaicić posiłki konia, wspomagając przy tym jego aktualne zapotrzebowanie?

  1. Jeśli koń jest żywiony samym owsem, to powinien dostać chociaż połowę dawki bogatej w składniki odżywcze paszy. Idealnie jesienną paszą będzie Fiber Arab, niskobiałkowy, niepowodujący nadpobudliwości, bogaty w zioła.
  2. Lizawka solna, wzbogacona lub naturalna. My zdecydowanie polecamy naturalną, ponieważ zawarte w niej minerały najlepiej się przyswajają. Sprawdź himalajską sól różową.
  3. Dla zdrowia sierści i kopyt idealna będzie biotyna. Nie tylko wspomoże proces zrzucania letniej okrywy włosowej, ale nową sierść uczyni mocną, ciepłą i lśniącą. Biotyna firmy SUBLI działa regenerująco, poprawia stan skóry, znacznie wzmacnia stan kopyt.

zmiana sierści u koni

Aby być pewnym, że koń nie ma żadnych niedoborów należy zrobić badania. Wówczas z pewnością dowiemy się, których pierwiastków lub witamin mu brakuje i które należy suplementować. Takie badania warto zrobić zwłaszcza po pracowitym sezonie startowym lub po zimie. Potrzebna może być także konsultacja u dietetyka.

Jesień: zmiana sierści u koni – odpowiednie żywienie

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen − six =