
Jesień zbliża się wielkimi krokami. Ewidentnie widać to po aktualnej pogodzie. Jak co roku konie powoli przygotowują się do zmiany sierści. W tym czasie zmienia się ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Organizm konia w okresie przejściowym wymaga szczególnej uwagi. Jak możemy pomóc naszemu podopiecznemu, aby zmiana sierści u koni przeszła jak najlepiej?
Zmiana sierści u koni = zmiana diety?
Czas, kiedy sierść wymieniana jest najintensywniej to przełom października i listopada. Wielu właścicieli właśnie wtedy zaczyna myśleć o zmianie diety. Tymczasem, w zależności od pogody oczywiście, proces ten zaczyna się już we wrześniu.
Jeśli mamy świadomość, że pastwisko, na które wyprowadzamy konia nie obfituje już w dobrej jakości trawę, to tym bardziej powinniśmy wziąć pod uwagę zmianę diety.
Zmianę sierści u koni można rozpoznać po tym, że pojawia się delikatny meszek na sierści, jest go z każdym dniem więcej i obserwować można wpadanie letnich włosków.
Sprawdź też: Otręby ryżowe dla koni
Jeśli dieta konia jest ugruntowana i zbilansowana, to zmiana sierści u koni nie powinna powodować spadków masy. Niektórzy właściciele obserwują jednak, że pomimo iż koń bardzo dobrze trzymał masę w poprzedzającym zmianę okresie, to w momencie zrzucania sierści zaczyna chudnąć. Należy potraktować to jako wskazanie do przyjrzenia się diecie. Okazuje się bowiem, że zmiana sierści u koni pokazuje wszystkie ukryte dotąd mankamenty jego figury.
Co można polecić zatem, aby urozmaicić posiłki konia, wspomagając przy tym jego aktualne zapotrzebowanie?
- Jeśli koń jest żywiony samym owsem, to powinien dostać chociaż połowę dawki bogatej w składniki odżywcze paszy. Idealnie jesienną paszą będzie Fiber Arab, niskobiałkowy, niepowodujący nadpobudliwości, bogaty w zioła.
- Lizawka solna, wzbogacona lub naturalna. My zdecydowanie polecamy naturalną, ponieważ zawarte w niej minerały najlepiej się przyswajają. Sprawdź himalajską sól różową.
- Dla zdrowia sierści i kopyt idealna będzie biotyna. Nie tylko wspomoże proces zrzucania letniej okrywy włosowej, ale nową sierść uczyni mocną, ciepłą i lśniącą. Biotyna firmy SUBLI działa regenerująco, poprawia stan skóry, znacznie wzmacnia stan kopyt.
Aby być pewnym, że koń nie ma żadnych niedoborów należy zrobić badania. Wówczas z pewnością dowiemy się, których pierwiastków lub witamin mu brakuje i które należy suplementować. Takie badania warto zrobić zwłaszcza po pracowitym sezonie startowym lub po zimie. Potrzebna może być także konsultacja u dietetyka.
Jesień: zmiana sierści u koni – odpowiednie żywienie
Zobacz też nasze inne artykuły: