Karma dla koni: żywienie źrebiąt – PORADY DIETETYKA

karma dla koni

Prawidłowe żywienie źrebiąt decyduje o ich rozwoju. Skąpe żywienie może doprowadzić nie tylko do zahamowania rozwoju źrebaka, ale także odbija to się na jego budowie co wpływa później na wartość użytkową konia. Niedożywienie konia wpływa na zmniejszenie wartości roboczej. Jaka karma dla koni jest najlepsza dla źrebiąt i kiedy włączyć ją do diety? Czym karmić źrebaki w pierwszych tygodniach życia? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Karma dla koni –  jaki jest pierwszy przyjmowany pokarm przez źrebięta?

Nic bardziej mylnego! Zanim do diety swojego źrebaka włączysz karmę dla koni najpierw o jego zdrowie musi zadbać nie kto inny, jak jego rodzicielka 😉

  • Pierwszym pokarmem źrebięcia jest siara matki – jest to najważniejszy pokarm dla noworodka z tego względu, że w siarze zawarte są gammaglobuliny, które mają właściwości immunologiczne.
  • Później źrebię przyjmuje mleko matki, którego już skład nie jest stały – zależny jest od czynników środowiskowych jak i dziedzicznych. Źrebię dziennie przyjmuje około 10 kg mleka.
  • Na wzrost źrebięcia wpływa mleczność klaczy a to już jest zależne od okresu wyźrebienia, wieku jak i żywienia klaczy.

karma dla koni

Karma dla koni – pierwszy pokarm stały

Po 3 tygodniach źrebię zaczyna próbować jeść karmę dla koni, początkowo jest to głównie siano z następnie jego rolę przejmuje treściwa karma dla koni.

Do 6 miesiąca życia źrebię odkłada około 40% białka otrzymanego z paszy, za to wapń i fosfor wykorzystują więcej niż w 50%.

Źrebięta w czasie odsadzenia od matki powinny być karmione intensywnie. Odsadek prócz diety, której podstawą jest treściwa karma dla koni powinien być odpowiednio suplementowany, gdyż przestaje pić mleko matki. Jeżeli zostaje odstawiony w zimę dobrze pomyśleć o pysznych dodatkach do karmy dla koni marchewkach jak i o meszu max 2 razy w tygodniu.

Źrebię powinno jak najdłużej przebywać na zewnątrz, jest to niezwykle ważne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju. Roczne źrebaki powinny otrzymywać 2-3 kg owsa dziennie, w okresie zimowym ok 2-4 kg marchwi, latem 5-6 kg zielonki. Warto również zapewnić dorastającemu odsadkowi sól która zawiera cenne minerały(mikro i makro elementy. 

karma dla koni

Karma dla koni – zobacz, które pozycje ze sklepu MASTERS poleca nasz dietetyk 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 15 =