Karmienie konia – zasady żywienia koni

pasza dla koni
  1. Pasza objętościowa dla koni

Karmienie konia nie może obyć się bez paszy objętościowej. Stanowi ona podstawę żywienia tych zwierząt. Koniowi należy zapewnić stały dostęp do siana, tak aby mógł bez przeszkód pobierać je w ciągu dnia. Dopiero kiedy zostanie zadana pasza objętościowa, możemy kontynuować karmienie konia paszą treściwą.

karmienie konia

  1. Dostęp do wody dla konia

Koń, podobnie jak inne zwierzęta, powinien mieć stały dostęp również do świeżej, czystej wody. Szczególnie ważne jest, aby przed jazdą czy pracą dobrze napoić zwierzę. Również po treningu czy innej wykonanej pracy, nie zapominaj o podaniu mu świeżej wody (w tym wypadku należy jednak odczekać około pół godziny).

  1. Regularne karmienie koni

Karmienie konia powinno być regularne – najlepiej jeżeli będziemy do niego przystępować 3-4 razy dziennie. Co więcej każdy posiłek powinien być dokładnie taki sam pod względem zawartych w nim produktów. Jest to szczególnie ważne ze względu na delikatny układ trawienny tych zwierząt.

karmienie konia

  1. Umiar w karmieniu koni

Dodatki do paszy takie jak mesze i siemię lniane, powinniśmy podawać koniu co 2-3 dni, chyba że weterynarz wyda inne zalecenia. Nadmierna ich podaż, może mieć negatywne skutki dla delikatnego układu pokarmowego koni. Podobnie ma się kwestia stosowania suplementów w karmieniu koni – witaminy i minerały zadajemy z umiarem, nie przesadzajmy również z przekąskami – nadmiar cukierków dla koni, jabłek czy buraków może im zaszkodzić.

Karmienie koni jest procesem skomplikowanym – wymagającym  wiedzy, doświadczenia a także odrobiny wyczucia. Wymienione wyżej zasady, stanowią całkowite podstawy. Karmienie konia powinno się na nich opierać, jednak ważne jest aby dostosować je do konkretnego przypadku. Tak jak ludzie, konie różnią się między sobą i mają różne potrzeby żywieniowe. Rola hodowców powinna zakładać ich optymalne spełnianie, bo w końcu funkcjonowanie konia jako jednostki, jest w dużej mierze zależne od jego żywienia – nieprawidłowe karmienie konia, może mieć negatywne skutki dla jego zdrowia i samopoczucia. Zachęcamy więc do kontaktu z dietetykiem, który pomoże dobrać odpowiednie mieszanki paszowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 − two =