Opublikowano:

Karmienie konia – zasady żywienia koni

karmienie konia

Układ pokarmowy koni, ze względu na swoją budowę, jest specyficzny – powoduje to, że karmienie konia wymaga większej uwagi. W związku z tym, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach i wprowadzić je do codziennego rytuału karmienia konia.

Karmienie konia – układ pokarmowy konia

Koń powinien mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody. Jeżeli nie ma takiej możliwości – pojenie powinno poprzedzać karmienie konia.  Podczas karmienia, powinniśmy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności podawania paszy. Ze względu na budowę układu pokarmowego, w pierwszej kolejności, powinny być podawane pasze objętościowe, a dopiero następnie pasze treściwe i suplementy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na właściwe porcjowanie – warto więc zaopatrzyć się w tym celu w miarkę. Pasze objętościowe, powinny być racjonowane w ilości około 1-2 kg na 100 kg masy zwierzęca, natomiast pasze treściwe to maksymalnie 2kg na jedno karmienie konia.

karmienie koni

Poza umiarem i systematycznością, w karmieniu konia, ważne jest również zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej paszy. Powinna być ona wysokiej jakości, aby uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Karmienie konia, poza paszami, powinniśmy uzupełniać o właściwe suplementy. Ich wprowadzenie powinno następować stopniowo, najlepiej pod kontrolą dietetyka.

Pamiętajmy również o tym, że po posiłku koń powinien odpocząć. Zaplanujmy karmienie tak, aby trening lub praca, odbyły się dopiero po około 3h po konsumpcji. Dzięki temu, zwierzę będzie w dobrej formie i uniknie dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + sixteen =