Kolka u koni

kolka u koni

Kolka u koni to jeden z najczęstszych problemów, na które są one narażone. Dolegliwość ta może doprowadzić do znacznego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci zwierzęcia. Właściciele koni drżą na myśl, że mogłaby ona dotknąć właśnie ich podopiecznego. Bardzo ważne jest więc prawidłowe dobranie diety, higieny życia i treningu u konia. Najlepszym lekarstwem na kolkę jest profilaktyka, czyli niedopuszczenie do jej wystąpienia. Jeśli jednak nie uda się nam jej uniknąć, to warto wiedzieć co robić, aby nie dać ponieść się stresowi i jak najszybciej zapewnić właściwą opiekę.

Objawy kolki: ból, podwyższone ciśnienie krwi, niepokój.

Do najczęstszych i typowych objawów kolki należą:

  • wzdęcie brzucha, które można zauważyć po znacznym zwiększeniu obwodu brzucha,
  • ból żołądka, jelit, może być przerwany,
  • pocenie się,
  • przyspieszony oddech, tętno, ciśnienie krwi,
  • biegunka lub bardzo niewielkie ilości kału, w postaci charakterystycznych kulek,
  • niespokojne zachowanie u konia: podrzucanie nóg do góry, wierzganie, tarzanie się, kładzenie się i wstawanie, ustawienie się w pozycji wskazującej na oddawanie moczu, częsta zmiana pozycji, grzebanie kopytami w ziemi, bardzo duża nerwowość u konia,
  • zaczerwienienie oczu lub ich zażółcenie.

Kolka może być następstwem choroby takiej jak zapalenie żołądka, zatkanie okrężnicy, jelita ślepego, niedrożności kałowej jelit, wzdęcia jelit lub żołądka, przemieszczenia się lub skrętu jelit, kamieni jelitowych. Częstą przyczyną kolki jest też zatkanie jelit w wyniku zapiaszczenia przewodu pokarmowego. Choroby takiej jak wrzody żołądka także mogą spowodować kolkę.

Kolka spastyczna, inaczej kurczowa.

To najczęściej występujący rodzaj kolki. To bardzo silne skurcze w obrębie jelita, mogące doprowadzić do jego przemieszczenia się. Bardzo często jej przyczyną jest duży stresu u konia. Specjaliści i osoby doświadczone w opiece nad końmi wskazują także, że kolka spastyczna może wystąpić po podaniu zimnej wody zaraz po dużym wysiłku fizycznym.

Leczenie kolki u koni

W razie wystąpienia objawów kolki należy natychmiast wezwać weterynarza do konia. Jeśli koń nie jest twój, należy skontaktować się z właścicielem konia i powiadomić o zaistniałej sytuacji. Objawy, które daje kolka, są dość charakterystyczne i nigdy nie powinno się ich lekceważyć.

Nie da się samodzielnie wyleczyć kolki. Absolutnie niezbędna jest wizyta weterynarza. Do czasu jego przyjazdu nie należy jednak stać bezczynnie. Przede wszystkim trzeba zachować spokój. Cierpiące zwierzę na pewno nie będzie spokojne, jeśli towarzyszący mu człowiek będzie panikował, krzyczał, płakał i rozmawiał poddenerwowanym głosem. Jeśli właściciel konia tak się zachowuje, powinno się go poprosić o oddalenie i uspokojenie emocji. W tym czasie jak najszybciej trzeba zabrać koniowi jedzenie. Od razu trzeba wziąć konia na spacer. Spacer ma być spokojny i zalecanym chodem jest stęp. Nie powinno się przekłusować konia, chyba że weterynarz wyda inne zalecenie. Taki spacer powinien wynosić maksymalnie godzinę. W tym czasie trzeba obserwować, czy koń się wypróżnił i czy jego stan uległ poprawie, a objawy kolki nie zelżały. Nie powinno się podawać samodzielnie leków! Trzeba poczekać, aż zjawi się specjalista. Wszystkie lekceważące nas objawy powinniśmy niezwłocznie zgłosić osobie odpowiedzialnej za konia, aby w razie potrzeby nie tracić czasu i być gotowym do działania.

Niektórzy zalecają, aby koń stał spokojnie do czasu przyjazdu specjalisty. W cichym i spokojnym miejscu koń, który nie jest przez nikogo niepokojony, nie będzie tracić energii na kontakt z człowiekiem i nie będzie się dodatkowo męczyć.

Leczenie kolki może być zachowawcze lub chirurgiczne. Leczenie zachowawcze obejmuje najczęściej podawanie leków przeciwbólowych, rozkurczowych. Większość koni bardzo dobrze reaguje na takie działanie i nie potrzeba wprowadzać kolejnych etapów leczenia. Sondowanie jelita, czy trokarowanie odcinka jelita ślepego, to zaraz po farmakologii, bardzo skuteczne metody. Niekiedy jednak to nie wystarczy i niezbędna jest operacja. Nagłe, ostre ataki kolki są leczone operacyjnie. Proces ten odbywa się w klinice, do której należy przetransportować zwierzę. Często zabieg może pomóc, ale niestety nie gwarantuje przeżycia konia.

Zapobiegaj kolce!

Odpowiednie postępowanie z koniem i poznanie przyczyn kolki pomoże ograniczyć ryzyko jej wystąpienia. Przede wszystkim ważna jest właściwa dieta. Podstawą powinny być odpowiednio dobrane pasze, podawanie w dużej ilości siana. Niezwykle istotnym składnikiem diety jest włókno, które wspomaga trawienie. Należy unikać pasz, które mogą fermentować. Właściciel powinien odrobaczać konia regularnie oraz dbać o stan jego uzębienia.

Ponadto zwierzę musi mieć zapewniona odpowiednią dawkę ruchu. Po posiłku, a przed treningiem koń musi mieć godzinę na spokojnie strawienie, trwa to około godziny.

Pastwisko należy utrzymywać w czystości i regularnie sprzątać odchody zwierząt.

Wszystkie te działania mają na celu utrzymanie właściwej mikroflory jelit i odpowiedniego trawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.