
Letnie miesiące to wspaniały czas: pogoda, zielona trawa i wakacyjne wyjazdy. Uwielbiamy ten czas, jednak może być on trudny dla koni. Gorące dni, a do tego masa much, gzów i komarów to nie jest połączenie, które specjalnie służy koniom. Organizmy koni reagują na to zapaleniem: alergią. Ich ciała są pokryte ugryzieniami, wypryskami i problemami ze skórą. Zmiany mogą pojawiać się w następstwie tak zwanej lipcówki.
Letnia egzema
Lipcówka to bardzo specyficzna dolegliwość. Na skórze pojawia się egzema. Dzieje się tak, ponieważ konie wykazują nadwrażliwość na ukąszenia. Bardzo często powodują je muchówki, zwłaszcza meszek i komarów. Organizm reaguje w następstwie alergii, odpowiedź immunologiczna jest bardzo silna. Uczulony zwierzak wykazuje objawy poprzez wypryski, które mogą przybierać różną formę. Wykwity widać na szyi konia, pokazują się na jego potylicy, grzbiecie lub bokach. Także na podbrzuszu można je zauważyć i u nasady ogona. Brzydkie skazy widać też w okolicach oczu, sromu oraz gruczołów piersiowych. Alergeny będące bezpośrednią przyczyną znajdują się w ślinie owadów. Alergia przypomina wysypkę, może mieć postać grudek oraz pokrzywki. Na ciele widać strupki, pęcherzyki lub plamy. Konie czują przykry, nieustanny świąd.
Stan sierści a choroba
Efektem ognisk zapalnych jest także wytarcie sierści. Konie w poszukiwaniu ulgi trą się o wszystko co możliwe i wycierają swoją sierść. Prowadzi to do powstawania ranek i zakażeń.
Sprawdź naszą ofertę: Pasze dla koni
Jakie konie są narażone?
Lipcówka dotyka konie wszystkich ras i maści, to nie jest tak, że część koni jest na nie bardziej narażona. Rok rocznie objawy powracają wraz z nastaniem lata i pojawieniem się uprzykrzających życie owadów. Sezon lipcówki obejmuje od czerwca do września. Najwięcej przypadków odnotowuje się w okolicach lipca, stąd też wzięła się nazwa popularnego schorzenia.
Świąd i zmiany w przypadku choroby
Aby wyleczyć tą chorobę skóry potrzeba około 7 dni. Letnia egzema ma to do siebie, że bardzo swędzi, leczenie jest zatem skupione na jego łagodzeniu. Pomaga w tym kąpiel oraz nasmarowanie miejscowo lekami, które łagodzą swędzenie i zmniejszają stan zapalny. Ponadto stosuje się leki antyhistaminowe, obniżających odpowiedź immunologiczną. Niekiedy trzeba użyć sterydów, gdyż alergia jest bardzo silna i nie pomagają na nią łagodniejsze środki. Sterydy bardzo szybko pomogą koniowi uporać się w przypadku ciężkiej postaci lipcówki. Sterydów nie można stosować u klaczy źrebnych. W celu leczenia należy postawić zwierzę w stajni przez czas, gdy owady są aktywne, to jest cały dzień. Można go wypuścić jedynie na noc, aby przewietrzył się nieco. Owady muszą zostać usunięte ze stajni. Pomogą w tym specjalne lampy i lepy na muchy. W oknach warto zamontować moskitiery. Jeśli koń może przebywać na zewnątrz, bo lipcówka nie jest aż tak silna, to można założyć mu specjalną derką przeciw owadom. Głowa zwierzęcia jest zasłonięta kapturem lub moskitierą. Konie należy kąpać z użyciem szarego mydła. Pomoże ono uniknąć zakażeń skóry. Niekiedy objawy choroby pojawiają się w wyniku uczulenia na białka zawarte w trawach, a nie ukąszenia owadów. Drażnić mogą też larwy nitkowców lub wszy.
Fotouczulenie u koptynych
Okres letni sprzyja też fotouczuleniom, czyli reakcjom na białka pożywienia, które uaktywniają się alergennie pod wpływem promieni słonecznych. Koń ma objawy zmian skóry, nawet przypominające poparzenia. Letnia pogoda niestety sprzyja tego typu problemom. Rośliny mogące wywoływać takie choroby to m in dziurawiec, albo znana powszechnie gryka, starzec zwyczajny, koniczyna. Choroba ta dotyka jednak przede wszystkim konie o jasnej maści, jasnych chrapach. Niestety uczulenia potrafią być bardzo niekomfortowe, utrudniają treningi i codzienne życie konia. Jeśli wiemy, ze nasz koń jest podatny na takie podrażnienia za wczasy powinniśmy być przygotowani i wcześniej zadbać o ochronę zwierzęcia. W przypadku ostrych stanów należy skontaktować się z lekarzem weterynarii i zasięgnąć porady. Niektóre leki może tylko on wypisać, a z pewnością przyniosą one ulgę koniowi.
Zobacz też nasze inne artykuły:
[…] Lipcówka u koni, egzema letnia […]
[…] Lipcówka u koni, egzema letnia […]