Opublikowano:

Lucerna dla koni: 5 szybkich wskazówek jak stosować

pasza dla koni

pasza dla koni

W okresie wczesnej wiosny lucerna ma szczególne zastosowanie. Po zimie każdemu wierzchowcowi może nieco spaść forma. Często po ogoleniu konia oczom właściciela może ukazać się chuda wersja ukochanego zwierzęcia. Albo nieco zbyt gruba i w słabej kondycji fizycznej. Jedno jest pewne, po zimie konie wymagają kuracji wzmacniającej. Przeczytaj naszych 5 porad jak stosować lucernę, aby doprowadzić konia do stanu, który pozazdrości mu reszta stada.
  • Mimo całego dobrodziejstwa lucerny należy uważać z tym produktem. W lucernie mamy bardzo dużo białka, które w nadmiarze może zaszkodzić powodując przebiałczenie lub ochwat. Bezpieczna ilość na początek to około garści – przekonasz się, czy koń polubił ten produkt i czy nic mu po nim nie będzie (wypatruj wysypki, charakterystycznych bąbli na skórze).
  • Lucernę podawaj regularnie w każdym posiłku. Dorzucaj około garści, kontroluj ilość, aby nie przekroczyć bezpiecznej dla Twojego konia dawki (maksymalnie pól litrowej miarki na posiłek).
  • Sieczka z lucerny ma bardzo dużo włókna i błonnika. Spowalnia ona pobieranie pokarmu, stymuluje przeżuwanie i trawienie. Upewnij się jednak, że stosowana przez Ciebie sieczka nie pyli i nie jest nadmiernie melasowana.
  • Lucerna ma bardzo dużo witamin, minerałów i antyoksydantów. Wspomaga budowanie masy mięśniowej, dlatego warto podawać ją koniom startującym w zawodach lub szykującym się do startów.
  • Lucerna dla koni może poprawić apetyt, ulżyć przy wzdęciach i wrzodach (ze względu na swoje właściwości alkalizujące – odkwaszające). Jest polecana również dla koni łykających.
Najważniejsze mikroskładniki lucerny pod względem końskiego zdrowia to:
  • aminokwasy (lizyna, metionina, cysteina, tyrozyna i tryptofan),
  • Witaminy: A, B, C, D, E, K oraz sole mineralne,
  • Potas, żelazo, magnez, mangan krzem oraz fosfor.

Korzystając z naszej sieczki Luzerne Mix, zapewnisz swojemu koniowi bardzo dobrej jakości niepylącą lucernę, z dodatkiem minerałów i witamin. Zawiera ona niewielką ilość cukrów, za to jest olejowana olejem lnianym. Olej ten doskonale wspiera odbudowę rogu kopyta, sierści i wzmacnia odporność. Zadbaj o swojego wierzchowca z Masters Polska.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 − 3 =