Lucerna granulowana dla koni jako świetny dodatek dla zwierząt kaszlących

lucerna granulowana dla koni

Kaszel u koni jest częstym zjawiskiem w okresie jesienno – zimowym. Wiele koni stoi dużą część swojego czasu w stajni. Murowane boksy nie sprzyjają swobodnej cyrkulacji powietrza. Także wszelkie pyły i kurz oraz duchota może powodować kaszel u koni. Na jesienno-zimowe dolegliwości pomoże także lucerna granulowana dla koni. 

Lucerna granulowana dla koni, boksy, ściółka, siano – o czym jeszcze musisz pamiętać?  

Aby zmniejszyć dolegliwości należy zastosować kilka prostych zasad.

 1. Najlepsze boksy to boksy angielskie

Czyli drewniane, przez które powietrze swobodnie się miesza, więc i jego jakość jest lepsza niż w murowanej stajni. Niestety nie zawsze mamy możliwość przeniesienia konia do odpowiedniego miejsca. Jednak jeśli jest na to szansa to koniecznie z niej skorzystajmy. Oddech naszego konia ulegnie zdecydowanej poprawie.

Zawsze można się też zdecydować na chów bezstajenny – 24 godziny pastwisko. Nie przejmujmy się mrozami, konie dadzą sobie radę. W niektórych przypadkach można derkować konie, zdecydowanie polecamy tym mniej odpornym na zimno. Po czym poznać, że koń nie dobrze reaguje na zimno? W czasie zimy chudnie, jest sztywny i bardzo obrośnięty sierścią.

lucerna granulowana dla koni

Wiata na pastwisku to jeszcze jeden ze sposobów dla koni kaszlących, aby poprawić ich problem. Koń może wychodzić i wchodzić swobodnie. Wiata chroni konie przed wiatrem i opadami śniegiem lub deszczem.

2. Ściółka u kaszlących koni musi być zmieniona na trociny lub pelet słomiany/ drewniany

Trociny najlepiej, aby były odpylone specjalnie z uwagą na konie. Taką ściółkę czyścimy raz dziennie z widocznych odchodów i co 3 – 4 dni usuwamy całość. Codziennie musimy tez dosypywać świeżej warstwy. Pelet słomiany lub drewniany czyścimy podobnie jak trociny.

3. Siano – zawsze moczone

Aby siano, które podajemy koniowi się nie pyliło należy je przed podaniem zmoczyć. Jak najlepiej moczyć siano? Zapakuj porcję i zmocz wodą, tyko porządnie. Nie może ono pylić. Siano zostaw w siatce, aby nie mieszało się ze ściółką typu trociny czy pelet. Ważna uwaga! Siana suchego nie pakuj w siatki przy boksie, bo mija się się to z celem! Wszystko co nie powinno być wdychane przez konia wyleci na niego.

4. Pasze dla koni – także moczone

Pasze dla koni można wybrać specjalne – odpylone, można też zwilżyć je, aby uniknąć pylenia lub całkowicie zmoczyć w przypadku lucerny lub wysłodków. Nie musimy moczyć pasz dla koni niepylących – np. Profitu lub Revalidatie. Jeśli podajesz koniowi owies to musisz go zwilżyć, zwłaszcza jeśli jest gnieciony. Sprawdzi się także na pewno lucerna granulowana dla koni, która zapobiega zakwaszaniu organizmu, głównie układu pokarmowego. Lucerna granulowana dla koni działa także leczniczo na wrzody żołądka. Ponadto lucerna granulowana dla koni zawiera dobrej jakości białko złożone z aminokwasów egzogennych.

lucerna granulowana dla koni

Jakie zioła lecznicze powinny zawierać pasze?  

 • prawoślaz,
 • anyż,
 • mięta,
 • pokrzywa,
 • tymianek,
 • babka lancetowata,
 • dziewanna,
 • miodumka,
 • podbiał,
 • rumianek,
 • szałwia,
 • mech irlandzki,
 • krwawnik,
 • pokrzywa.

Miętę i tymianek oraz mieszankę innych ziół znajdziesz u nas w Fiber Arab. Zwilżony wodą wspaniale pachnie i odtyka górne drogi oddechowe.

Cała dieta powinna być lekkostrawna, oparta na włóknie – jej celem jest nieobciążanie dodatkowe konia.

Do końskiej diety warto także dodać lucernę granulowaną dla koni. 

5. Praca u koni kaszlących

Trening dla koni kaszlących jest bardzo ważny, ale musi być dostosowany do stanu konia. Jeśli zauważysz silny atak kaszlu to nie powinieneś się gwałtownie zatrzymywać.

Daj się koniowi wykaszleć, ale nie przerywaj jazdy. Po jeździe dostosowanej do stanu zwierzęcia skłoń go do trzymania konia głowy w dole. Aby skłonić konia do trzymania głowy w dole trzeba posiłkować się jakimś przysmakiem lub stosując technikę np. “żucia z ręki” na końcowym kłusie lub stępie. Pamiętajmy jednak, aby przed czegokolwiek do jedzenia najpierw konia porządnie występować i poluzować popręg.

Masz pytania odnośnie żywienia konia? Skontaktuj się z naszą dietetyczką Olą, która odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania. 

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − six =