Lucerna jako najlepszy sposób na dostarczenie składników odżywczych

Lucerna znana jest jako jeden z najlepszych produktów objętościowych do żywienia koni. Jej niezwykłe włókno reguluje pracę przewodu pokarmowego, odkwasza, jest lekarstwem na wrzody. 

Aktualnie dodawana jest jako samodzielny produkt do spożycia, najczęściej w postaci sieczki. W wielu paszach jest jako dodatkowy komponent. Według najnowszych badań z dziedziny żywienia koni lucerna pomaga w zwiększeniu biodostępności poszczególnym pierwiastków – cynku, miedzi, manganu oraz chromu. Niedobory tych składników skutkują między innymi zaburzeniami w procesach tworzenia i odbudowy kości, chrząstki stawowej, metabolizmu krwi, węglowodanów, gojenia ran, śluzówki oraz ogólnym stanie sierści i kopyt. 

W tym samym badaniu sprawdzano, czy taką samą rolę mogą pełnić trawokulki i sieczka z traw łąkowych. Jednak to lucerna okazała się być najbardziej skuteczna. Oczywiście nie wyklucza to trawokulek z użycia. Pełnią one inną funkcję i są bardzo przydatne w odkarmianiu koni mających problemy z zębami. 

Więcej warto przeczytać w źródłowym materiale, klikając tu. O lucernie pisaliśmy kilka razy, z pewnością zainteresują cię wpisy 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen + sixteen =