Lucerna jako pasza dla koni – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć!

Pasza dla koni masters

Wszyscy hodowcy są jednomyślni: lucerna jako pasza dla koni, a właściwie jako dodatek do pasz. Cóż, my również polecamy!

Lucerna jako pasza dla koni – czy w ten sposób można ją stosować?

Przeczytaj 5 rzeczy, które zmienią twoje nastawienie do smakowitego zastępstwa trawy dla koni w zimie!

1. Lucerna to źródło wapnia – Sieczki z lucerny zawierają 3 razy więcej wapnia, niż siano i trawy łąkowe.  Może to pomagać w optymalizowaniu dawek pokarmowych u koni, które karmione są również zbożami. Warto też, wspomnieć, że wapń zawarty w lucernie jest o wiele lepiej przyswajalny niż jego syntetyczne formy, które często zawarte są w suplementach dla koni. Codzienne dodawanie garści sieczki z lucerny do diety konie pełni również formę profilaktyczną, ponieważ lucerna neutralizuje pH treści żołądkowej zwierzęcia i zapobiega wrzodom.

2. Lucerna poprawia płodność. Obok marchwi lucerna jest świetnym źródłem beta-karotenu, czyli prowitaminy A, która podnosi płodność u koni.

3. Lucerna wpływa na róg kopytowy. Sieczka z lucerny zawiera ogromną ilość aminokwasów siarkowych, które są głównym składnikiem keratyny. Jest to białko, które odpowiedzialne jest za budowanie rogu kopytowego. Szczególnie w okresie jesienno – zimowym powinno podawać się lucernę. Kiedy na padokach jest mokro i błotniście, zbyt grząska powierzchnia sprawia, że kończyny zwierzęcia nie pracują tak intensywnie jak na twardym podłożu. Co za tym idzie puszka kopytowa jest mniej ukrwiona i gorzej odżywiona.

4. Melasowana lucerna jest najlepsza. Dodatek melasy zwiększa walory smakowe sieczki oraz podwyższa jego wartość energetyczną. Melasa zapewnia również zwartą formę lucernie i zapobiega pyleniu. A co więcej lucerna z dodatkiem melasy pochodzącej z trzciny cukrowej zawiera żelazo!

5.Lucernę można stosować w diecie każdego zdrowego konia w dawce dziennej od 1 do 2 kg, stanowi to uzupełnienie diety konia w białko, sole mineralne i witaminy.

Chcesz dopytać o szczegóły? Chcesz zamówić lucernę? Zrób to tutaj.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four + five =