Makuch lniany dla koni

makuch lniany dla koni

W standardowym żywieniu koni, oprócz lnu oraz oleju z lnu, zastosowanie znajduje również makuch lniany. Makuch lniany to nic innego, jak wytłoki uzyskiwane w czasie wytwarzania oleju lnianego. Można więc nazwać je produktem ubocznym procesu wytwarzania oleju. Wytłoki są bardzo bezpieczną i odżywczą paszą dla koni. Produkty uboczne po wytłoczeniu oleju z nasion lnu charakteryzują się dużą zawartością białka, tłuszczu i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz śluzu, który powlekał nasiona lnu. Co bardzo ważne, białko zawarte w tym produkcie jest dobrej jakości i ma bardzo dobrą przyswajalność. Dodatkowo dobrze uzupełnia profil aminokwasowy, jeżeli koń żywiony jest owsem.

Makuch lniany – postać paszy

Wytłoki mogą występować w różnych postaciach. Mogą być twarde i nieregularne, przypominając swoim wyglądem dobrze znany na rynku pellet, lub mieć formę sypkiej paszy, w której bez problemu dostrzeżemy pojedyncze ziarenka. Makuch lniany można podawać na mokro, tak jak mesz.

Makuch lniany – co zawiera i czemu warto go podawać?

Makuch laniany to pasza o wysokiej jakości i dużej zawartości składników odżywczych. Nie posiada dużej zawartości lizyny, natomiast charakteryzuje się wysoką zawartością fosforu, cynku i jodu. Jest również bogatym źródłem witamin z grupy B i dekstryny, dzięki którym pozytywnie wpływa na perystaltykę. Dzięki dużej zawartości makro i mikroelementów takich jak wapń, fosfor, potas, sód, magnez, żelazo, kadm, chrom, molibden i nikiel jest bardzo pożądanym składnikiem w żywieniu koni.

Składnikiem, na który na pewno trzeba zwrócić uwagę w makuchu lnianym, jest również tłuszcz, który ma tak analogiczne właściwości jak olej lniany. Zawarte w nim lignany i naturalne związki fenololowe, chronią wzrost i przedłużają życie zwierząt.

Makuch lniany w żywieniu zwierząt – zalety:

  • bogate źródło włókna oraz pektyn, które pozytywnie wpływają na perystatltykę jelit konia, wspierają metabolizm oraz trawienie.
  • zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych Omega-3 oraz omega-6, co ma pozytywny wpływ na zdrowie koni, w szczególności w okresie pozapastwiskowym.
  • jest wolny od GMO.
  • ma małą zawartość skrobi i cukrów, co oznacza, że makuch może być stosowany u koni z problemami metabolicznymi, a także u tych, które potrzebują energii ze źródeł wolno uwalnianych.

Makuch lniany można stosować również u koni chudych, które mają tendencje do problemów z budowa masy mięśniowej oraz u kuców potrzebujących dodatku białka w diecie.

Konie sportowe, które z reguły są żywione inaczej niż pozostałe konie powinny spożywać ten rodzaj pożywienia w większej ilości. Makuch lniany łagodzi wszelkie stany zapalne żołądka, ale jest też doskonałym źródłem energii łatwo przyswajalnej, co nie obciąża przewodu pokarmowego konia sportowego, dzięki czemu on zachowuje większą sprawność.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × five =