Opublikowano:

Melasa dla koni – obowiązkowy składnik paszy?

melasa_dla_koni

melasa dla koni

Melasa dla koni ma ciemny kolor, a swoim wyglądem przypomina syrop cukrowy. Wytwarzana jest podczas produkcji cukru z buraków lub trzciny cukrowej. Bardzo często stosowana jest w paszach dla koni jako składnik, który posiada wiele odżywczych właściwości.

Naturalna słodycz dla której konie tracą głowę

Dlaczego melasa dla koni jest tak kusząca dla Twoich podopiecznych? To proste! Melasa składa się w 50% z cukru, ponieważ konie bardzo często mają skłonność do słodkich pokarmów chętnie zjadają również wszystkie pasze wzbogacone o melasę ze względu na smak i zapach.

Melasa dla koni, to także świetny sposób na wszystkie niejadki – pasz wzbogacona o melasę zyskuje bowiem na smaku i wilgotności dzięki czemu jest znacznie chętniej przez nie pobierana.

Cukier, który zawiera jest dla koni źródłem “szybkiej energii”, dlatego wszelkie pasze treściwe zawierające melasę dla koni są wskazane zwłaszcza dla zwierząt dużo pracujących. Melasa zawiera również dużą ilość potasu, który odpowiedzialny jest za odpowiedni poziom nawodnienia organizmu konia.

melasa dla koni

Dodatkowo bogata jest w:

  • wapń,
  • fosfor,
  • potas,
  • sód,
  • cynk,
  • żelazo,
  • mangan.

Melasa dla koni – kość niezgody wśród koniarzy – skąd te rozbieżności?

Warto szczególną uwagę zwrócić również na podaż pasz treściwych z melasą u koni ochwatowych. Specjaliści żywienia podkreślają, że nie będzie ona odpowiednim źródłem energii w tym wypadku. Zbyt duża ilość cukru może być właśnie przyczyną ochwatu. Jeżeli Twój koń ma skłonności do tej przypadłości optymalnie będzie wybrać paszę, o małej zawartości cukru.

 

Uwaga! Pasza bogata w cukier, którego źródłem jest melasa dla koni, podawana koniom pracującym niewiele bądź nieregularnie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: zakwaszenie mięśni i azoturia.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × three =