Melasa składnik paszy dla koni

pasza dla koni

Melasa ma ciemny kolor, a swoim wyglądem przypomina syrop cukrowy. Wytwarzana jest podczas produkcji cukru z buraków lub trzciny cukrowej. Jest bardzo często stosowana w paszach dla koni jako składnik, który posiada wiele odżywczych właściwości. Melasa składa się w 50% z cukru, ponieważ konie bardzo często mają skłonność do słodkich pokarmów chętnie zjadają również wszystkie pasze wzbogacone o melasę ze względu na smak i zapach.

Zalety dodatku melasy w paszach dla koni:

  • działa lekko przeczyszczająco,
  • poprawia smakowitość paszy dla koni,
  • jest dobry źródłem szybko uwalnianej energii,
  • stymuluje apetyt konia

 

Cukier, który ona zawiera jest dla koni źródłem “szybkiej energii”, dlatego wszelkie pasze treściwe zawierające melasę są wskazane dla koni dużo pracujących. Melasa zawiera również dużą ilość potasu, który odpowiedzialny jest za odpowiedni poziom nawodnienia organizmu konia. Dodatkowo bogata jest w wapń, fosfor,potas, sód, cynk, żelazo i mangan.

Warto szczególną uwagę zwrócić również na podaż pasz treściwych z melasą u koni ochwatowych. Specjaliści żywienia podkreślają, że nie będzie ona odpowiednim źródłem energii w tym wypadku. Zbyt duża ilość cukru może być właśnie przyczyną ochwatu. Jeżeli Twój koń ma skłonności do tej przypadłości optymalnie będzie wybrać paszę, o małej zawartości cukru.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 3 =