Mesz dla koni – zalety i wady

mesz dla koni

Niezależnie od tego, czy Twój koń jest typowym niejadkiem czy największym łakomczuchem, pewnym pokarmom nie będzie w stanie się oprzeć. Do jednego z nich należy mesz dla koni, który ze względu na swoją formę jest przez konie niezwykle lubiany.

Czym jest mesz dla koni?

Mesz dla konia składa się przede wszystkim z mieszanki siemienia lnianego i otrąb pszennych. Siemię lniane ze względu na dobroczynny śluz, który zawiera, korzystnie wpływa na układ pokarmowy tworząc pewnego rodzaju warstwę ochronną. Dodatkowo zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3, witaminę E, fitosterole oraz sporą dawkę selenu, cynku i chromu. Siemię lniane ma również właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Otręby pszenne dodajemy natomiast, aby mesz dla konia miał większą dawkę energetyczną. Działają one również korzystnie na perystaltykę jelit. Wybierając mesz dla koni, powinniśmy jednak szukać mieszanek, w których zawartość otrębów jest umiarkowana, gdyż ich nadmierna podaż może powodować działanie przeczyszczające. W zależności od potrzeb energetycznych oraz upodobań smakowych Twojego konia możesz dodać do niego także inne składniki, takie jak nasiona słonecznika, marchew, czosnek, owies, płatki kukurydziane, jęczmień czy rozmaite zioła. Pamiętaj jednak, że mesz to pasza uzupełniająca, którą należy podawać na ciepło.

Mesz dla koni – zalety

Mesz jest stosowany przez hodowców koni od pokoleń. Przede wszystkim dlatego, że ta  wyjątkowa mieszanka pozwala dodatkowo nawodnić organizm zwierzęcia po ciężkiej pracy lub w chłodne dni towarzyszące okresowi jesienno-zimowemu. Konie mniej chętnie pobierają wtedy wodę dlatego troska zachowanie równowagi w ich gospodarce wodno-elektrolitowej jest szczególnie ważna. Dodatkowo korzystne działanie na układ pokarmowy płynące z dobroczynnych składników zawartych w meszu również jest doceniane przez hodowców. Mesz dla konia to też świetny „przemytnik” medykamentów, których nasi podopieczni nie chcą przyjmować. Warto jednak pamiętać o tym, aby wszelkie suplementy i leki dodawać do meszu dopiero, kiedy nieco przestygnie. Substancje lecznicze dodane do mieszanki przed zalaniem jej wrzątkiem mogą wpływać na obniżenie ich działania.

Mesz dla koni – jaki wybrać?

Mesz dla koni możemy przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowych mieszanek. W przypadku samodzielnego przygotowania meszu możemy kontrolować jego zawartość, jednak zakup składników, zmieszanie ich w odpowiednich proporcjach i przygotowanie meszu dla konia mogą zająć nam dosyć dużo czasu. Jeśli zależy nam na jego oszczędności, można skorzystać z gotowego meszu. Obecnie na rynku dostępne są odpowiednio zbilansowane mieszanki, których skład został opracowany przez ekspertów z zakresu żywienia koni, tak aby zapewnić im wszystko czego potrzebują. Niezależnie od tego jaki mesz dla konia wybierzesz, składniki do jego samodzielnego przyrządzenia lub gotowe mieszanki znajdziesz w naszym Sklepie.

Ze względu na to, że mesz to pasza o stosunkowo mocnym działaniu warto pamiętać o tym, aby podawać go koniom nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej. Może się tak zdarzyć w przypadku koni w okresie rekonwalescencji, borykających się z problemami zdrowotnymi.

 

Źródła:

https://gallop.pl/podawanie-koniom-meszu-zima/

 

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen − six =