Opoje u koni – Jak rozpoznać i leczyć?

Opoje to żadna nowość dla wielu koniarzy. Są to swego rodzaju opuchnięcia, rozdęcia w okolicach stawów. W dotyku przypomina gulkę. Bardzo często można je spotkać przy stawach skokowych i pęcinach nogi.

Obrzęk stawu

Prawidłowo funkcjonujący staw jest dobrze nawilżony przez maź stawową i płyn, który wypełnia pochewkę. Maź i płyn są produkowane w ilościach, jakie są potrzebne do właściwej pracy stawu. Ważna jest ich odpowiednia lepkość i konsystencja. W zaburzonej czynności, na przykład zapaleniu lub uszkodzeniu ścięgien, kości, pojawia się obrzęk i nadmierne wydzielanie tych płynów. Pochewka stawu pęcinowego wypełnia się zbyt dużą ilością płynów, towarzyszy temu zazwyczaj uciążliwy ból. Obserwuje się kulawiznę. Niekiedy czuć ciepło od ścięgien. Zapalenie pochewki nie jest rzadkością, dlatego wykrycie tego jest bardzo proste.

Zapalenie pochewki u koni, wygląd opojów, jak diagnozować w celu podjęcia leczenia?

Przyczyną tego zjawiska mogą być przeciążenia. Powstają one na skutek dużego wysiłku, nierównego podłoża, poślizgnięcia się konia, różnego typu urazy i blizny. Koń może uszkodzić sobie nogi w czasie bardzo intensywnych treningów.

opoje u koni przyczyny

Jeśli zauważysz opoje to zadzwoń po weterynarza. Niemożna ich lekceważyć, jak najszybciej lekarz powinien zrobić USG. Na tej podstawie można wnioskować, czy problem wynika z uszkodzenia ścięgna, czy zapalenia pochewki. Opoje mogą też nie dawać żadnych objawów. W takim wypadku są traktowane jako defekt, bo nie sprawiają żadnych problemów. Utrzymują się one jednak latami. Mogą z czasem zanikać lub powracać po bardziej intensywnych treningach koni. Warto obserwować konia i sprawdzać, czy nie zaczęły mu doskwierać. Kulawizna jest łatwa do rozpoznania, a to pierwszy alarmujący sygnał.

Zapoznaj się z naszą ofertą: Musli dla koni

Opoje raczej nie obligują do zabiegów. Są traktowane jako kosmetyczny defekt i jeśli pozostają o takiej samej wielkości, nie powodują bólu, czy kulawizny to najczęściej nie ma wskazań do robienia z nimi czegokolwiek. Jednak niekiedy konieczna jest tak zwana punkcja, czyli upuszczenie płynu. Lekarz poda najczęściej także podaniu leków o działaniu przeciwzapalnym. Ich zadaniem jest przyniesieniu ulgi w stanie zapalnym i pozbycie się obrzęku. Stosuje się również opatrunki o działaniu chłodzącym. Leczenie może obejmować też stosowanie bandaży termoplastycznych.

Opoje mogą występować zarówno na jednej, jak i na obu nogach konia. U wielu koni może być tak, że tylko na jednej nodze oboje będą przeszkadzać w ruchu. Takie konie trzeba pokazać weterynarzowi. Sprawdzi on jak wygląda ruch. Przy każdej okresowej wizycie weterynarza warto sprawdzić stan istniejących opoi. To, czego nie zauważysz na pewno wychwyci doświadczony lekarz i przyniesie ulgę koniowi. Jeśli masz pytania odnośnie opoi to koniecznie zgłoś je na takim spotkaniu.

Zobacz też nasze inne artykuły:

1 komentarz do: “Opoje u koni – Jak rozpoznać i leczyć?

  1. […] Opoje u koni – Jak rozpoznać i leczyć? […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine − two =