Otręby pszenne dla koni

otręby pszenne dla koni

Otręby pszenne są stosowane w diecie koni dosyć powszechnie.

Przede wszystkim, ze względu na to, że otręby pszenne dla koni świetnie sprawdzają się w diecie zwierząt, które powinny przybrać na wadze, a przy tym generują niskie koszty.

otręby pszenne dla koni

Czym są otręby pszenne?

Otręby pszenne, to nic innego jak produkt uboczny, powstały w wyniku przemiału pszenicy na mąkę. Składają się one głównie z łupin i zewnętrznej części nasion pszenicy.

Czym charakteryzują się otręby pszenne?

Otręby pszenne ze względu na wysoką wartość energetyczną, a jednocześnie niską zawartość witamin, powinny być stosowane w diecie konia rozważnie. Wysoka zawartość fosforu w stosunku do wapnia, wymaga obserwacji konia. Podczas ich podaży – nadmierne spożycie otrębów może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych. Pamiętajmy więc o stosowaniu ich raczej doraźnie, jako produkt wspomagający dietę w reakcji na konkretne dolegliwości przez pewien tylko czas.

Otręby pszenne – kiedy je stosować u koni?

Są sytuacje, w których koń ma zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Właśnie wtedy możemy z powodzeniem stosować otręby pszenne.

  1. Otręby pszenne są nie tylko tanie, ale również smaczne, dlatego dobrze sprawdzą się u koni cierpiących na brak apetytu.
  2. Klacze borykające się z problemami w produkcji mleka dla źrebiąt, można wspomóc poprzez wprowadzenie do ich diety otrębów dla koni.
  3. Koniom po zabiegach chirurgicznych można podawać otręby pszenne. Poza wysoką wartością energetyczną, pozwolą one również niepostrzeżenie podać koniom zalecone przez weterynarza leki.
  4. Stała dieta. Jeżeli chcesz stosować otręby pszenne w diecie konia przez dłuższy czasu np. aby koń przybrał na wadze, musisz pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu diety. Możesz je uzyskać poprzez wyrównanie podaży wapnia, np. stosując wysłodki buraczane i lucernę.

otręby pszenne dla koni

Wprowadzając do diety konia otręby pszenne, pamiętaj o zachowaniu podstawowych zasad żywienia. Nowe pasze należy wprowadzać do diety stopniowo. Dlaczego? Ze względu na wrażliwy układ pokarmowy koni i enzymy trawienne w nim obecne. Gwałtowna zmiana diety może przynieść efekt przeczyszczający, którego chcielibyśmy uniknąć.

Co ciekawe otręby pszenne można stosować nie tylko w diecie koni, ale również jako opatrunek na podbiciu kopyta, po uprzednim namoczeniu ich w rivanolu. Warto więc mieć je w swojej stajni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 11 =