Pasza dla koni kolkujących

pasza dla koni kolkujących

Sprawa na gorąco: w jednej z naszych zaprzyjaźnionych stajni źrebna klacz dostała kolki. Od jakiegoś czasu żywimy już dużą część koni w tej stajni, ale ta dziewczynka miała przejść na pasze Masters dopiero po porodzie. No i co robić? Piąty miesiąc ciąży, klacz dla właściciela najcenniejsza, a diagnoza bez wątpliwości: kolka. Jaka jest najlepsza pasza dla koni kolkujących?

Najważniejsza jest szybka reakcja

Każdy z Was pewnie miał do czynienia z kolką w stajni. Wszyscy zdenerwowani, hałas, rozpaczliwe telefony. Na szczęście w okolicy zawsze znajdzie się jakiś dobry człowiek co to zauważy, że z koniem coś nie tak i w porę zareaguje. Gorzej, jeśli dobry człowiek akurat po stajni się nie przechadza. Bo w kolce trzeba działać szybko. Każda minuta zwłoki pogarsza rokowania.

Aspirujesz na dobrego człowieka? Musisz zatem wiedzieć, że:

 • jeśli koń zachowuje się dziwnie – kręci się, jest nerwowy,
 • kładzie się co chwila, tarza się,
 • grzebie,

to znaczy, że najprawdopodobniej ma atak kolki. Jeśli to zauważysz NIE PANIKUJ, zadzwoń i poinformuj właściciela, że z koniem coś się dzieje. Bierz konia na lonże i przeganiaj go kłusem. Możesz dać konia do karuzeli, ustawić tryb stępo kłus lub kłus i sprawdzać reakcje.

Jednak jeśli koń się przewraca i kładzie, to zrezygnuj z karuzeli i staraj się konia lonżować. To oznacza bardziej zaawansowane stadium, a mając konia “w ręce” masz nad nim większą kontrolę.

Podczas kolki może się zdarzyć, że koń będzie agresywny. Nie powinieneś go wyprowadzać z boksu, w akcie szału może wpaść na maszyny rolnicze lub w inny sposób zrobić sobie krzywdę. Natychmiast dzwoń po weterynarza.

pasza dla koni kolkujących

Zadbaj o bezpieczeństwo konia:

 • dościel mu ściółki,
 • zabierz mu paszę treściwą,
 • wyjmij całe siano z boksu,
 • zapewnij mu wodę do picia.

Weterynarz po przyjeździe powinien podać dożylnie leki rozkurczowe. Uwaga: doustne leki rozkurczowe i jakiekolwiek inne nie zadziałają. Ponad to nie podawaj żadnych leków na własną rękę. W kolejnym etapie lekarz sam podejmuje decyzje o dalszym sposobie leczenia.

Zapoznaj się z naszą ofertą: Suplementy dla koni

Kiedy wezwać weterynarza?

Jeśli widzisz nasilone objawy lub masz poczucie, że sam sobie nie poradzisz, to jest to TEN MOMENT.

Jeżeli zapadnie decyzja o przetransportowaniu konia do kliniki, to czeka go z pewnością operacja. Tobie pozostaje już jedynie oczekiwanie na wynik. Od specjalistów z kliniki dostaniesz osobne zalecenia co do rekonwalescencji.

Po czym poznać, że kolka minęła? Załóżmy, że lonżujesz konia już dłuższą chwilę. Zauważasz, że oddał gazy i kał oraz uspokoił się trochę. Możesz odetchnąć. Kryzys zażegnany.

pasza dla koni kolkujących

Jak żywić konia po ataku kolki? Pasza dla koni kolkujących 

 • po ok. 2 godzinach możesz podać mesz,
 • mesz powinien być podany w małych ilościach – ok. 0,5kg,
 • najlepiej podawać małą porcję, ale często,
 • w razie wątpliwości koniecznie zapytaj lekarza o indywidualną poradę,
 • jeśli koń będzie się dobrze czuł, to powoli wróć do normalnego karmienia.

Pasza dla koni kolkujących – co podawać oprócz meszu?

Jeśli Twój koń ma tendencje do kolek, to regularnie podawaj mu mesz. Do tego warto jako paszę podstawową dać lekkie musli – bezowsowy Primeur lub granulat Basis Sport. Masz starszego konia? Jeśli tak, to zdecydowanie polecamy Ci Senior Musli z dodatkiem drożdży, które poprawiają trawienie i zwiększają przyswajanie składników odżywczych taka pasza dla koni kolkujących zapewni mu odpowiednią dawkę składników odżywczych.

Jak zapobiegać atakom kolki?

 • regularnie odrobaczać,
 • regularnie odpiaszczaj (zwłaszcza po sezonie pastwiskowym),
 •  często podawaj mesz,
 • możesz też podawać lucernę jako paszę dla konia, która dzięki wysokiej zawartości włókna poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.

Każda kolka przebiega inaczej. U klaczy, która zainspirowała nas do napisania artykułu sytuacja znacznie się pokomplikowała. Klacz kładła się i opiekun wezwał weterynarza. Trzeba było jechać do kliniki. Godziny się dłużyły, ale ostatecznie udało się przeprowadzić operację z sukcesem. Czekamy teraz na to, aż dojdzie do siebie w klinice. Przed nami jeszcze 10 długich dni. Trzymajcie kciuki!

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − seven =