Pasza dla koni na kopyta: zdrowe i mocne kopyta zimą i wczesną wiosną

pasza dla koni na kopyta

Problemy z kopytami to najczęstsze uciążliwe schorzenia końskie, z którymi mamy do czynienia. Gnijąca, czerniejąca, sucha, pękająca czy odpryskująca puszka kopytowa to zmora właścicieli koni. Nie wpadaj jednak w panikę – wystarczy, że wprowadzisz w życie parę zmian, dzięki którym podreperujesz zdrowie swojego konia np. pasza dla koni na kopyta. 

Końskie kopyta w złym stanie? – to dopiero początek problemów zdrowotnych

Od kłopotów ze zdrowiem kopyt zaczynają się choroby stawów, których tak łatwo wyleczyć się już nie da.

Nie pomijajmy kwestii bólów, które towarzyszą problematycznym kopytom. Mogą one znacznie utrudnić codzienne życie konia, nie wspominając o treningach. Kopyto, które wyglądem wyraźnie odbiega od tego co nazywamy „zdrową i mocną puszką kopytową” może wskazywać na zły stan zdrowia i/ lub niedobory.

pasza dla koni na kopyta

Najczęściej zimą spotyka nasze konie schorzenie gnijących strzałek. Często mówi się, że to „choroba wynikająca z zaniedbania”. Nawet jeśli staracie się nieba przychylić swoim wierzchowcom to i one mogą być zagrożone.

Najczęstsze przyczyny:

 • wilgoć w boksie,
 • błoto na padokach,
 • zaniedbane boksy,
 • nieodpowiednia higiena kopyt.

Sprawdź też: Choroby kopyt u koni

Jednak jak się okazuje, czasem to nie jedyne czynniki ryzyka gnijących kopyt. Nawet jeśli dbacie o konie, stajenny często czyści boks, a padoki są suche to może się okazać, że strzałki jak i całe kopyto jest w coraz gorszym stanie.

Przyczyny leżą w nieodpowiednim żywieniu:

 • dieta bogata w cukry proste (w zamian powinna być bogata w biotynę, którą zawiera pasza dla koni na kopyta),
 • niedoborowa pod kątem biotyny i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych,

oraz infekcjach czy alergii.

pasza dla koni na kopyta

Aby skutecznie poradzić sobie z gnijącymi strzałkami trzeba wykonać kilka kroków:

 1. Sprawdzić czystość w boksie – regularne sprzątanie i podścielanie świeżej ściółki obniży wilgotność i usunie nadmiar bakterii.
 2. Doglądanie rozczyszania kopyt przez kowala – werkowanie i kucie musi być wykonywane prawidłowo.
 3. Obejrzyjcie stan padoków i pastwisk – można spróbować przenieść konia w bardziej suchy teren, ale często nie ma takiej możliwości. Wtedy należy smarować kopyta na przykład dziegciem lub maściami siarczanowymi.
 4. Skupcie się na końskiej diecie – nie należy podawać koniom owsa i wysokomelasowanych pasz. Zamiast tego sprawdzą się włókniste, bezowsowe i niemelasowane mieszanki. Może warto byłoby wprowadzić odpowiednią paszę – na pewno pomocna okaże się wówczas pasza dla koni na kopyta.
 5. Przyjrzyjcie się jakości siana – słabe, mało zielone, przygniłe, sczerniałe i nieładnie pachnące siano absolutnie nie nadaje się do podawania.
 6. Zastanówcie się, czy treningi nie były zbyt obciążające – po konsultacji z trenerem trzeba zmienić harmonogram treningowy.
 7. Przemyślcie sprawę alergii lub infekcji – trzeba wyeliminować czynnik, który może je powodować.

Dieta oparta o pasze wysokowłókniste, takie jak SUBLI doskonale zastąpi owies. SUBLI to pasza dla koni na kopyta, która zawiera wysoką zawartość włókna.

Pochodzi ono z:

 • lucerny,
 • łuski słonecznika,
 • zbóż,
 • jęczmienia,
 • pszenicy,

dzięki czemu pasza ta jest dużo bardziej zdrowsza dla naszego konia. Kopyto przez wysoką zawartość skrobi i cukrów prostych widocznie się faluje. Dzieje się tak przez reakcję na skoki cukrowe po spożyciu posiłków.

Jakie składniki powinna zawierać dobra pasza dla koni na kopyta?

Ponadto pasze, które są bardzo zróżnicowane pod względem składu są bogatsze w witaminy i minerały, które poprawiają kondycję kopyt. Pasza dla koni na kopyta powinna być bogata w biotynę, dzięki której zapewnisz swojemu podopiecznemu odpowiedni wzrost i rozwój organizmu, a także odpowiedni stan skóry i sierści.

Składniki bogate w biotynę to:

 • marchew,
 • soja,
 • drożdże,
 • otręby ryżowe,
 • buraki,
 • kukurydza,
 • olej słonecznikowy i rzepakowy.

Pasze z zawartością, tych produktów będą obfitować w biotynę, które zregeneruje kopyta. Pasza dla koni na kopyta będzie z pewnością świetnym rozwiązaniem.

Podając posiłek koniom z chorymi kopytami warto uzupełnić w siemię lniane i oleje. Ze względu na dużą zawartość NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz witamin z grupy B produkty te będą absolutnie niezastąpione w terapii oraz zapobieganiu chorobom kopyt.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + eight =