Pasza dla koni

Pasze dla koni – rodzaje i możliwości żywienia

W dzisiejszych czasach żywienie koni odbywa się coraz bardziej indywidualnie, dlatego powszechniejsze jest stosowanie profesjonalnej karmy dla konia, która ma dostarczyć mu pełni składników odżywczych i zapewnić poprawne funkcjonowanie. Jakie są rodzaje paszy dla koni i sposoby żywienia tych zwierząt?

Pasze dla koni – rodzaje i możliwości żywienia

Pasze dla koni – rodzaje

Odpowiednie żywienie konia powinno być oparte na składnikach odżywczych, dobranych odpowiednio do jego wieku i masy. Każdy koń, aby dobrze się rozwijać i pozostać w dobrej kondycji, musi mieć zapewnione odpowiednie ilości białka węglowodanów, włókna, tłuszczu surowego, a także witamin i minerałów. Pokarm dla konia można podzielić na pasze dla konia objętościowe oraz treściwe, a także dodatki dietetyczne.

Objętościowe pasze dla koni – co to jest?

Pasza dla koni objętościowa charakteryzuje się tym, że w 1 kg suchej masy zawiera 4,1 MJ energii netto i więcej niż 18% włókna surowego. Zobaczmy, jakie są rodzaje objętościowej karmy dla konia.

Siano

Jest to suszona pasza dla koni, stworzona z traw, ziół, roślin strączkowych. Siano stanowi podstawę żywienia konia, a do prawidłowego trawienia zwierzę potrzebuje 1-1,5 kg siana na 100 kg masy ciała dziennie. Karmę najlepiej podawać często, ale w małych ilościach. Siano dostarcza sporej ilości białka oraz włókna.

Sieczka

Czyli po prostu sprasowana, wysuszona i pocięta trawa. Koniom najczęściej podaje się sieczkę z lucerny, która skutecznie wpływa na spowolnienie spożywania pokarmu u zwierzęcia. Z tego względu sieczka stanowi karmę, idealną dla koni łakomych oraz z tendencją do kolek. Wspomaga produkcję śliny i neutralizację kwasów żołądkowych.

Trawa

Nazywana także zielonką stanowi podstawę żywienia koni w okresie letnim, gdy zwierzęta wypuszczane są na pastwiska. Trawa zawiera podstawowe składniki odżywcze oraz mieszankę witamin i minerałów.

Treściwe pasze dla koni – czym są i jakie wybrać?

Pasze dla koni treściwe wyróżniają się dużą koncentracją energii i składników pokarmowych, dlatego odgrywają bardzo dużą rolę w zbilansowanym żywieniu koni. Jakie pasze treściwe są najczęściej stosowane?

Pasza dla koni jaką wybrać?

Owies

Jest to najczęściej stosowane zboże w diecie koni, cenione za lekkostrawność oraz dużą ilość łatwo przyswajalnej energii. Ta karma zawiera odpowiednią ilość białka dla koni dorosłych, aczkolwiek jego jakość może nie być wystarczająca dla koni dorastających. Owies zawiera dużo włókna, a więc nie pęcznieje w żołądku, nie powinien więc powodować u zwierząt kolki, jak to się dzieje w przypadku innych zbóż.

Granulat

Nazywany także pelletem, dostępny jest w formie pałeczek, zawierających zmielone składniki niezbędne w diecie konia. Granulat to pasza dla konia, która dobrze się trawi. Nadaje się też dla koni z problemami z uzębieniem, gdyż można go zamoczyć i zrobić z niego papkę.

Merrie

Manege

Basis - sport

Musli

Ten pokarm dla konia nie jest poddawany procesowi mielenia. Może zawierać zboża, włókno, otręby pszenne, owsiane, zioła, suszone owoce, warzywa, oleje tłoczone na zimno itd. Pasza dla konia w postaci musli jest aromatyczna i konie zazwyczaj bardzo ją lubią.

Profit

Primeur

Fiber - arab

Mesz

Jest to aromatyczny posiłek do podawania na ciepło. Mesz dla konia stanowi mieszankę siemienia lnianego, otrębów pszennych, owsa, soli kuchennej i wody. Jest lekko strawny i wpływa pozytywnie na jelita.

Mesz owocowy

Slobbermeel

Lizawki - uzupełnienie diety konia

Właściciele koni często decydują się także na suplementację, która ma na celu profilaktykę odporności u koni. Czy takie dodatki do diety są niezbędne? Jeżeli jadłospis konia jest odpowiednio zbilansowany i zawiera wszystkie niezbędne zwierzęciu składniki odżywcze, stosowanie suplementów nie powinno być konieczne. Należy jednak wziąć pod uwagę kondycję zdrowotną konia oraz jego wiek, gdyż w pewnych sytuacjach zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały jest większe i same pasze dla konia może tego nie pokryć. Niedobór witamin i minerałów można uzupełnić, stosując lizawki dla konia. Jest to nie tylko dobry pomysł na suplementację, ale i zabicie nudy lub metoda nagradzania zwierząt, które często wręcz uwielbiają takie przysmaki.