Pasza dla konia seniora

pasza dla konia seniora

Kochasz swojego staruszka? 🙂 Pewnych pytań nie trzeba zadawać! Są z pewnością ważniejsze kwestie do omówienia, czyli jak sprawić, aby starszy koń długo zachował zdrowie i kondycje. Zadbaj o to, aby Twój koń miał pod dostatkiem ulubionych smakołyków. Z pewnością przyda się pasza dla konia seniora!

Emerytura? To dopiero początek Waszej przygody!

Emerytura dla konia nie oznacza końca Waszych wspólnych treningów. Wiele koni z powodzeniem pracuje będąc w sędziwym wieku, porozmawiaj z ich jeźdźcami! Wiesz ile możesz nauczyć się od takiego konia? W zależności od kondycji kopytnego możesz wciąż satysfakcjonująco trenować. Wystarczy, że oboje nauczycie się jakie macie możliwości. Spraw, aby senior poczuł się potrzebny 🙂

Weź jednak pod uwagę, że ze względu na wiek pewne funkcje organizmu, jak trawienie, gryzienie, węch i smak mogę być trochę upośledzone. Organizm staruszka potrzebuje zatem bardzo dobrze strawnej, przyswajalnej i wygodnej paszy. Odpowiednia będzie wówczas pasza dla konia seniora.

Pasza dla konia seniora ma nieco inne wymagania niż te, do których dotąd byłeś przyzwyczajony.

pasza dla konia seniora

W żywieniu konia seniora możesz napotkać na takie problemy:

  • zmniejszona produkcja enzymów – co skutkuje obniżeniem strawności włókna, białka mikro i makroelementów,
  • zniszczenie nabłonka jelita przez pasożyty – podobnie jak powyżej,
  • pogorszenie strawności skrobi – nadmierna jej fermentacja w jelicie (pojawienie się morzysk lub ochwatu),
  • zmiany w uzębieniu – utrudnione rozdrabnianie paszy,
  • starsze konie mają spowolniony metabolizm, dlatego aby wytworzyć więcej ciepła wykorzystują więcej energii – mogą pojawić się spadki masy ciała.

Wybierz odpowiednią paszę dla swojego seniora

Pasza dla konia seniora, którą polecamy to musli albo granulat. Dodatkowo warto stosować mesz. Granulat jest przeznaczony dla koni, które mają problem z zębami. Taką paszę dla konia seniora możesz namoczyć i podawać jako “papkę”. Gwarantujemy, że pomimo niezbyt zachęcającego wyglądu, Twój koń wreszcie zje cały posiłek. Będzie mu łatwiej, nie będzie go bolało przy jedzeniu.

Pasza dla konia seniora powinna zawierać naturalne bioregulatory, np. drożdże piwne. Aby zmniejszyć ryzyko kolek sprawdź skład paszy pod kątem zawartości olejów roślinnych. Zapobiegaj fermentacji skrobi – wybieraj pasze z niższą zawartością, ok. 13%. Energia w paszy powinna być wolniej uwalniania i łatwostrawna. Dodatek ziół powinien zachęcać konia, aby jadł posiłek ze smakiem.

pasza dla konia seniora

Mesz – smaczna pasza dla konia seniora dobra na wszystko

Na wszelkie problemy z trawieniem oraz do poprawy stanu sierści konieczne jest podawanie meszu. Wystarczy, jak dwa razy w tygodniu przygotujesz zalany wodą “koktajl” z meszu 🙂 Mesz zbawiennie wpływa na trawienie, a dzięki zawartości witamin, minerałów i zdrowych kwasów tłuszczowych z lnu, czyni cuda z sierścią 🙂

Szukasz paszy dla koni starszych? Polecamy Senior Musli oraz Senior Granulat i nie zawodny dodatek meszu.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 4 =