Pasze włókniste, niskoskrobiowe

Żyjąc na wolności koń pobiera pokarm przede wszystkim bogaty we włókno: trawy, jadalne części roślin, a nawet korę. W warunkach hodowlanych, gdzie konie wykorzystywane są do sportu i pracy, podawanie samych pasz objętościowych okazało się niewystarczające do pokrycia zwiększonego zapotrzebowania na energię. W ten sposób konie zaczęły być karmione paszami treściwymi, składającymi się głównie z ziaren zbóż m. in.: kukurydzy, jęczmienia i owsa. Zawartość łatwostrawnych węglowodanów, gównie skrobi, w tych zbożach dochodzi nawet do 70%. Dodatkowo należy zaznaczyć, że zboża często ubogie w wartościowe białko w tym aminokwasy- lizynę i metioninę.

Wady diety wysokoskrobiowej

Energia z cukrów jest jak najbardziej łatwo przyswajalna i dająca ,,szybki,, efekt. Jednak należy pamiętać, że za zwiększonym poziomem glukozy we krwi idzie również podniesiony poziom kwasu mlekowego w mięśniach po wysiłku. Dodatkowo konie otrzymujące nieadekwatną ilość pasz treściwych w stosunku do wykonywanej pracy potrafią być nerwowe i płochliwe. Niekiedy podawanie zbyt dużych ilości zbóż, może paradoksalnie doprowadzić do efektu utraty na wadze. Oznacza to, że należy dbać o zrównoważenie składu paszy dostarczając również włókno, tłuszcze i białko.

Zalety włókna w paszy

Stosując dietę niskosrobiową, opartą na włóknie, jesteśmy w stanie ustabilizować skoki insuliny we krwi oraz pomóc w chorobach metabolicznych. Pasza uwzględniająca powyższe warunki posiada 3 zasadnicze zalety:
1. Dostarcza wolnouwalnianej energii, pomagając rozłożyć siłę na cały dzień.
2. Nie zaburza pH w środowisku jelit, a co za tym idzie nie wpływa negatywnie na mikroflorę jelitową, pozwalając na leprze przyswajanie wartości odżywczych oraz chroniąc przed przenikaniem toksyn do organizmu i ochwatem.
3. Wydłużając czas zjadania posiłków i wypełniając żołądek działa osłonowo na jego ścianki, stanowiąc dobrą profilaktykę wrzodową.

W naszej ofercie paszami pełnoporcjowymi o bogaty składzie, opartym na włóknie i niskoskrobiowymi będą:
-Omnia–> Więcej informacji KLIK
-DieetMix–> Więcej informacji KLIK
-Ruwvoermix Royal–> Więcej informacji KLIK
-Musli met Kruiden–> Więcej informacji KLIK
-Musli jabłkowo-marchewkowe–>Więcej informacji KLIK

 

Źródła:
,,Błędy w żywieniu koni sportowych- część I”: https://www.pzhk.pl/2019/05/bledy-w-zywieniu-koni-sportowych-czesc-i/
,,Rozpoznawanie hiperglikemii u koni”; Marcin Gołyński; Życie weterynaryjne; 2011, 86(11)

Zobacz, zestawienie naszych pasz dla koni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + 14 =