Pasze treściwe dla koni

pasze treściwe dla koni

Żywienie koni w dużej mierze składa się z pasz objętościowych, które stanowią swoistego rodzaju wypełniacz dla ich delikatnego układu trawiennego. Jednak nie może się ono opierać wyłącznie na nich. Aby dostarczyć im odpowiednich wartości odżywczych stosujemy również pasze treściwe.

Zgodnie z podstawowymi zasadami żywienia koni, pasze treściwe zadajemy po uprzednim nakarmieniu konia paszą objętościową. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji trawiennych u koni. Jest to podstawowa wiedza, która jest bliska każdemu hodowcy.

pasze treściwe dla koni

Pasze treściwe są niezbędne w żywieniu koni

Pasze treściwe są niezbędne w żywieniu koni pracujących i sportowych, gdyż dostarczają im odpowiedniej ilości białka i składników energetycznych, które są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Do najchętniej stosowanych pasz treściwych dla koni zaliczamy owies, jęczmień i kukurydzę. Są to zboża łatwo dostępne, o odpowiednich dla koni wartościach odżywczych. Kukurydza stosowana jest rzadziej, gdyż nieco różni się od dwóch pierwszych zbóż swoimi wartościami odżywczymi. Jest ona niewystarczającym składnikiem paszy treściwej, dlatego też wymaga dodatkowej suplementacji. Konie, podobnie jak ludzie, coraz częściej borykają się z problemem nietolerancji pokarmowych. Szczególnie owies, ostatnimi czasy, bywa dla koni o szczególnie wrażliwym układzie trawiennym niewskazany. Dlatego powszechnie stosuje się również gotowe mieszanki paszowe. Są to pasze treściwe o wartościach odżywczych i składnikach idealnie dopasowanych do diety konkretnego zwierzęcia w oparciu o jego indywidualny tryb życia.

Regularność w żywieniu koni to podstawa

Przyjmuje się, że 1g paszy treściwej powinien dostarczać około 5 kcal energii, dlatego objętość paszy zadawanej koniowi, powinniśmy przeanalizować pod kątem jego potrzeb i wysiłku jaki towarzyszy mu każdego dnia. Ustaloną ilość należy podzielić na 3-4 porcje, podawane o stałych porach.

Regularność w żywieniu konie jest bardzo ważna i nie powinniśmy z niej rezygnować. Z paszami treściwymi, nie należy przesadzać – ich nadmierna podaż, może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Balans w żywieniu koni to bardzo istotny aspekt – dzięki niemu, koń będzie w najlepszej kondycji. Jeżeli masz wątpliwości w kwestii żywienia swojego konia – ilości i rodzaju zadawanych pasz treściwych, skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże ci w ustaleniu diety idealnie dopasowanej do potrzeb Twojego podopiecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × five =