Pasze treściwe dla koni

pasze treściwe dla koni

Pasze dla koni dzielimy na pasze treściwe i objętościowe. Objętościowe, mają za zadanie wypełniać żołądek zwierzęcia i zapobiec szkodliwemu działaniu kwasów żołądkowych. Natomiast pasze treściwe dla koni, są podstawowym źródłem białka i składników energetycznych. Pasze treściwe to przede wszystkim ziarna zbóż. Rzadziej są to otręby pszenne czy skutki uboczne przemysłu spożywczego – kiełki słodowe, młóto browarniane, wysłodki buraczane.

pasze treściwe dla koni

Owies, kukurydza i jęczmień to główne pasze treściwe stosowane w żywieniu koni.

  • Owies – najbardziej popularna pasza treściwa. Swoją popularność zawdzięcza wysokiej wartości odżywczej i dobrej przyswajalności przez żołądek.
  • Kukurydza – ma bardzo wysoką wartość energetyczną, a co za tym idzie, właściwości tuczące. Podawana jest zazwyczaj koniom roboczym.
  • Jęczmień – jest mniej wartościowy od owsa, jednak wciąż często stosowany. Jest to pasza treściwa, dzięki której koń może szybciej przybrać na wadze.

pasze treściwe dla koni

Coraz częściej, w karmieniu koni, stosowane są gotowe mieszanki paszowe. Co ważne możemy dobrać je indywidualnie do potrzeb naszego konia. Pasze treściwe dostępne na rynku mają specjalne przeznaczenie dla źrebiąt czy ciężarnych klaczy. Również konie pracujące i sportowe powinny otrzymywać inne pasze treściwe. Dla seniorów i zwierząt z problemami gastrycznymi także znajdziemy specjalnie dopasowaną paszę. Jeżeli nie wiesz, która z nich będzie najlepsza dla Twojego konia, skontaktuj się z naszym dietetykiem, który pomoże Ci dobrać odpowiednie pasze treściwe i ich dawkowanie.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight − 4 =