Opublikowano:

Pasze treściwe dla koni

pasze treściwe dla koni

Pasze dla koni dzielimy na pasze treściwe i objętościowe dla koni. Pasze objętościowe, mają za zadanie wypełniać żołądek zwierzęcia i zapobiec szkodliwemu działaniu kwasów żołądkowych. Pasze treściwe dla koni, stanowią również podstawowe źródło białka i składników energetycznych. Na pasze treściwe dla koni, składają się głównie ziarna zbóż. Rzadziej są to otręby pszenne czy skutki uboczne przemysłu spożywczego – kiełki słodowe, młóto browarniane, wysłodki buraczane.

Owies, kukurydza i jęczmień to główne pasze treściwe stosowane w żywieniu koni.

  • Owies – to najbardziej popularna pasza treściwa. Swoją popularność zawdzięcza wysokiej wartości odżywczej i dobrej przyswajalności przez żołądek.
  • Kukurydza – ma bardzo wysoką wartość energetyczną, a co za tym idzie, właściwości tuczące. Podawana jest zazwyczaj koniom roboczym.
  • Jęczmień – jest nieco mniej wartościowy od owsa, jednak wciąż często stosowany. Szczególnie, że jest to pasza treściwa, dzięki której koń może szybciej przybrać na wadze.

Coraz częściej, w karmieniu koni, stosowane są gotowe mieszanki paszowe. Stanowią one pasze treściwe i możemy dobrać je indywidualnie dla naszego konia. Rynek oferuje pasze treściwe o specjalnym przeznaczeniu dla źrebiąt czy ciężarnych klaczy. Również konie pracujące i sportowe powinny otrzymywać inne pasze treściwe. Dla seniorów i zwierząt z problemami gastrycznymi także znajdziemy specjalnie dopasowaną paszę. Jeżeli nie wiesz, która z nich będzie najlepsza dla Twojego konia, skontaktuj się z naszym dietetykiem, który pomoże Ci dobrać odpowiednie pasze treściwe i ich dawkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × two =