Po co elektrolity dla konia?

dobre elektrolity dla koni

Ufffff jak gorąco! Temperatury na słupkach bezlitośnie rosną, a Twój numer na liście startowej jest już niebezpiecznie blisko. Jesteś spocony i czujesz, że zaraz po prostu wykipisz. Nagle podchodzi do Ciebie ktoś z cudownie orzeźwiającym napojem, z witaminami i minerałami, które szybko odbudują straty spowodowane ciepłem. Twój koń też na to zasługuje! Elektrolity dla konia, to właśnie to czego potrzebuję Twój przyjaciel!

Czy elektrolity dla koni odpowiednie są tylko dla konia sportowego?

Absolutnie nie, konie rekreacyjne, kuce i wszystkie, które ciężko pracują powinny być również wspomagane podczas ciepłego lata.

Elektrolity dla koni są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu i tak samo Twojego konia. Ich niedobór może wynikać z:

 • wypocenia ich przez upał,
 • straty podczas biegunki, kolki, w przebiegu różnych chorób,
 • intensywnych treningów.

Najważniejsze elektrolity dla koni to: sód, magnez, potas, chlor i wapń.

elektrolity dla konia

Jak możesz poznać, że u Twojego konia istnieje zagrożenie utraty elektrolitów? 

 • objawy pochodzą głównie ze strony układu nerwowego, krążenia i mięśniowego,
 • wiele koni sportowych cierpi na sztywność mięśni, co jest efektem stanu zapalnego,
 • widoczna niechęć do ruchu, oddawania skoków, brak aktywnego ruchu na przód,
 • niechęć do współpracy na czworoboku, problemy z utrzymaniem tempa,
 • problemy ze skutecznością podczas próby terenowej,
 • wyraźnie obserwowalne opóźnienie rekacji.

Te niepokojące objawy znacznie utrudniają Wam treningi, są przyczyną nieefektywnych przejazdów, a co najgorsze stanowią poważne ryzyko zagrożenia zdrowia.

Dlaczego utrata elektrolitów przez konia jest tak groźna?

 • Sód: odpowiada za utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, optymalną objętość płynów oraz wymianę wody między komórkami, a środowiskiem zewnątrzkomórkowym, w znacznym stopniu kontroluje przekaźnictwo neuronowe. Niedobór poznasz po: zaburzeniach w zachowaniu, drżeniu mięśni i ich bolesności,
 • Potas: wpływa na przekaźnictwo nerwowe, proces skurczu mięśnia. Zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia krwi? To właśnie skutki niedoborów potasu,
 • Wapń: jest budulcem kości, ale dzięki niemu zachodzą procesy krzepnięcia krwi, jest ważnym czynnikiem w przewodnictwie neuronowym i w skurczu mięśni. Jeśli zauważysz zaburzenia w działaniu mięśni, to możesz brać pod uwagę niedobory wapnia.

elektrolity dla konia

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Wiemy to wszyscy, zabezpiecz więc siebie i swojego konia. Wybierz dobre elektrolity dla koni, ale pamiętaj też o sobie. Zawsze podczas treningu miej przygotowaną butelką dla siebie. Dla konia po treningu przygotuj jego porcję elektrolitów. Regularnie o to dbaj, dzięki temu oboje będziecie bezpieczni i odporni na wysokie temperatury.

Elektrolity dla koni znajdziesz u nas w 10kg workach oraz kilogramowych opakowaniach z wygodną miarką 🙂 Sprawdź nasze elektrolity i zapoznaj się z aktualnymi promocjami, aby mieć je jeszcze taniej! 🙂

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen − 1 =