Pokarm dla konia sportowego po sezonie otwartym

pokarm dla konia

Wrzesień to miesiąc, w którym maja miejsce ostatnie sportowe zawody mijającego sezonu. Po wielu koniach widać już zmęczenie pracowitym okresem, w końcu większość z nich startowała prawie co tydzień na zawodach. Regeneracja sił, odpoczynek, odpowiednia dieta zawierająca specjalny pokarm dla konia. to składniki które są niezbędne w okresie posezonowego relaksu. 

Regeneracja po ciężkim sezonie – pokarm dla konia sportowego

Każdy właściciel konia zdaje sobie sprawę, że sezon sportowy mocno odbija się na końskim zdrowiu. Stres związany z transportem, nowymi miejscami oraz samymi startami powoduje, że konie często chudną, mają epizody braku apetytu. To skutkuje nie tylko spadkami masy, ale i gorszą kondycją, słabszym wyglądem itp.

pokarm dla konia

Po sezonie opiekunowie często skarżą się na mocno przeciążone stawy i ścięgna u ich koni. Jest to związane z dużą aktywnością, przetrenowaniem i nieregularnym odpoczynkiem. Nogi koni mogą więc puchnąć, być bardziej niż zazwyczaj narażone na kontuzje.

Jeśli zauważysz, że koń jest nieco przygaszony, osowiały i ospały to wskazywać to może na konieczność dłuższego odpoczynku.

Sprawdź też: Pasze dla koni sportowych

Lekkie treningi, spacery w terenie, delikatna praca z ręki – zalecenia odnośnie aktywności są jasne. Ale co w związku z dietą? Jaki pokarm dla konia warto wówczas włączyć do końskiej diety? Nie może być ona taka sama jak w okresie zawodów, ponieważ zmianie ulega wiele czynników. Przede wszystkim zapotrzebowanie na energię, ale także białko i poszczególne mikroelementy. W okresie regeneracyjnym pod uwagę należy wziąć szkody, które powstały w okresie zawodów. Niezbędny będzie wówczas regenerujący pokarm dla konia, charakteryzujący się zwiększoną kalorycznością oraz dostarczający energii i pozwalający na regenerację.

pokarm dla konia

Polecany pokarm dla konia, o działaniu mocno regenerującym to:

  • Mesz, czyli siemię lniane i pszenica z naturalnymi dodatkami, w drobno mielonej formie. Podawany na ciepło, 2 razy w tygodniu lub inaczej wg zaleceń specjalisty żywienia koni lub weterynarza, znakomicie odżywia i podtucza konie. Jest smakowity, dzięki temu konie bardzo chętnie go jedzą i nie wybrzydzają.
  • Witaminy i minerały, najlepiej podane w postaci granulatu, którego konie zwyczajnie “nie wydmuchają” ze żłoba. Łatwo przyswajalny kompleks szybko postawi na nogi zwłaszcza te konie, u których pojawiły się niedobory. Dzięki zawartości wszystkich niezbędnych składników działa wielotorowo i całościowo na organizm konia. Poprawia odporność!

Jeśli aktualnie nie zamierzasz podawać pełnoporcjowo paszy, to warto pomyśleć o dodatkach, które znacznie wzbogacą podstawowy skład np. owsa.

  • Takim dodatkiem będzie Omega Plus, czyli zbilansowany granulat o dużej zawartości omega 3. Bardzo dobrze przyswajalny, smaczny, może być podawany na mokro. Omega Plus już po 2 tygodniach daje bardzo dobre rezultaty, zauważalne w wyglądzie konia oraz jego ogólnej kondycji.
  • Dla mocno wyczerpanych koni ważne są mocno witaminowe dodatki. Taką propozycją będzie Vitaal, granulowana specjalistyczna mieszanka idealna dla koni po przejściach, wyczerpanych, z niedoborami, starszych i zabiedzonych. Zawiera probiotyki, biotynę, cynk, komponenty lniane. Pasza regeneruje, działa też przeciwzapalnie na skórę.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight − three =