
Czym są ostatnio „modne” w żywieniu koni probiotyki? Czy słusznie znajdują się na liście składników wielu pasz? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć. Dowiedz się czym są probiotyki dla konia.
O probiotykach dla koni słów kilka.
Probiotyki dla konia to mikroorganizmy, które podawana z pasza dla koni mają dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy. Są to głównie bakterie kwasu mlekowego ( Lactobacillus sp.),(Streptococcus faecium) oraz drożdże (Saccharomyces sp.). Wytwarzają one substancję pozwalające zasiedlać przewód pokarmowy pożytecznym bakteriom oraz zapobiegają kolonizacji patogennych mikroorganizmów. Probiotyki poprawiają odporność zwierząt, a ponadto poprawiają strawność pasz dla koni.
Probiotyki dla konia są bardzo przydatne , gdy została zakłócona równowaga w przewodzie pokarmowym przez nadmierne zakwaszenie treści, dzieje się tak przez nadmiar szybko fermentujących węglowodanów w końskiej diecie, odrobaczenie oraz antybiotykoterapię. W trakcie badań stwierdzono, że Lactobacillus pentosus WE7 ma dobrą aktywność hamującą wobec patogenów jelitowych. Lactobacillus acidophilus wprowadzony przez przetokę do jelita ślepego miał minimalny wpływ na pH, populację bakterii i produkcję lotnych kwasów tłuszczowych, zmniejszał jednak ilość kwasu masłowego.
Dodatek drożdży ułatwia trawienie włókna, zwiększa pobranie suchej masy oraz stymuluje rozwój bakterii i fermentacji w jelicie grubym. Według badań głównym pozytywem suplementacji jest przeciwdziałanie obniżaniu pH w jelicie grubym , poprawa pobierania suchej masy oraz jej strawności. Stałe podawanie drożdży ma większe znaczenie niż stosowanie dodatków doraźnie.
Drożdże jako idealny probiotyk w paszach dla koni
W paszach dla koni idealnie sprawdzają się drożdże piwowarskie, są to różne szczepy gatunku Saccharomyces cerevisiae. Na cele paszowe wykorzystuje się drożdże które są produktem ubocznym produkcji piwa.
Drożdże są bogatym źródłem białka dobrej jakości oraz witamin z grupy b i niektórych mikroelementów. W żywieniu koni powinno się je stosować jako pięcio procentowy dodatek do pasz treściwych. Szczególnie cenne są w żywieniu źrebiąt, koni hodowlanych i w intensywnym treningu sportowym. W formie leczniczej, przy zaburzeniach trawiennych, utracie masy oraz zmniejszeniu wydajności konia w intensywnym treningu korzystny wpływ ma dodatek 250 g drożdży dziennie.
Jak udowodniono w trakcie badań najważniejszy jest długotrwały dodatek stałej ilości probiotyku do pasz treściwych. Dzięki paszom dla koni Masters nie musisz zaprzątać sobie głowy dodatkowym dosypywaniem probiotyków do pasz dla koni. W granulacie Sereen, muli Kern-Fok, Fiber Arab oraz Senior znajduje się idealnie dobraną ilość probiotyku, która zadba o przewód pokarmowy twojego wierzchowca.
Badania naukowe :
-Weese i in. 2004
– Booth i in. 2001
Literatura:
„Żywienie koni”, Sz. Chrzanowski, warszawa 2014.
Darmowy katalog stron – Jazda konna
Zobacz też nasze inne artykuły: