Rodzaje pasz dla koni

rodzaje pasz dla koni

Dziś przybliżymy Wam rodzaje pasz dla koni. Jeszcze kilkanaście lat temu, podstawę żywienia koni stanowiła trawa, owies i słoma. Dopiero niedawno, wraz z postępem urbanizacji i coraz rzadszym wypasaniem koni na pastwiskach, zaczęto wprowadzać zmiany w ich żywieniu. Od tego momentu, sukcesywnie zwiększa się wybór paszy dla koni dostępnych na rynku. Obecnie mieszanki paszowe mają różne właściwości i zastosowania, dzięki czemu są doskonale dopasowane do potrzeb naszych podopiecznych. Mimo to, nie możemy zapominać o podstawowym podziale paszy dla koni na pasze objętościowe i pasze treściwe.

rodzaje pasz dla koni

Jakie więc mamy rodzaje pasz dla koni? Czytajcie dalej, a wszystkiego się dowiecie.

Żywienie koni nie jest łatwe i często zbawienna jest pomoc specjalisty żywieniowego. Nasza dietetyczka Ola chętnie podpowie Wam więcej w tej kwestii.

Pasze objętościowe dla koni

Podstawowe pasze objętościowe stosowane w żywieniu koni, stanowią zielonki łąkowe zadawane koniom latem, po pokosie. W miesiącach chłodniejszych występują one w formie kiszonek. Jeżeli istnieje taka możliwość, w okresie letnim warto zapewnić zwierzętom dostęp do pastwiska, aby mogły one wypasać się w warunkach naturalnych. Taka pasza będzie dla nich najlepszym przysmakiem. Znakomitą paszą objętościową jest także siano, do którego warto zapewnić koniom nieograniczony dostęp, tak aby mogły spożywać je przez cały dzień w małych ilościach podczas pobytu w boksie. Słoma, co prawda nie jest typową paszą dla koni – jednak mimo to chętnie jest pobierana przez naszych podopiecznych i dobrze wpływa na ich układ pokarmowy. Pasza objętościowa, która stosowana jest rzadziej pochodzi z roślin okopowych. Konie bardzo lubią pobierać ten rodzaj paszy w formie ziemniaków, marchwi, czy chyba najbardziej popularnych wysłodków buraczanych.

Pasza objętościowa to podstawa w diecie koni – wypełnia ona ich żołądek i zapobiega nieprzyjemnym dolegliwościom układu pokarmowego. Nie może ona jednak być stosowana w pojedynkę, gdyż nie dostarcza zwierzęciu wystarczających składników odżywczych i mineralnych. W tym celu stosuje się pasze treściwe, które należy podawać koniom po paszach objętościowych.

rodzaje pasz dla koni

Pasze treściwe dla koni

Podstawę pasz treściwych w żywieniu konia, stanowią zboża. Najpopularniejszym z nich jest owies. Jednak kukurydza i jęczmień nie ustępują mu pod względem zbilansowanej zawartości skrobi, białka i tłuszczy, dlatego również chętnie stosowane są przez hodowców. Pasza treściwa, to także wysłodki buraczane, melasa, wytłoki owocowe oraz produkty uboczne przemysłu browarniczego.

Dla uzupełnienia zawartości białka w diecie koni, stosujemy śrutę – sojowa, słonecznikowa i arachidowa to odmiany najczęściej stosowane u koni. Ze względu na działanie ochronne dla układu pokarmowego, hodowcy doceniają również nasiona lnu oraz oczyszczające otręby. Jest  to pasza treściwa regulująca jednocześnie pracę układu pokarmowego. Z tego powodu jest szczególnie polecana dla zwierząt, które na takie problemy są podatne.

Wśród pasz treściwych, stosowane są również gotowe mieszanki paszowe. Są one bardzo wygodne, gdyż zawierają składniki idealnie zbilansowane. Pozwala to doskonale dopasować je do potrzeb konia, w zależności od jego kondycji i rodzaju wykonywanej pracy. Przy ich wyborze, warto jednak pamiętać o dogłębnej analizie składu produktu – niektóre mieszanki zawierają konserwanty i niekorzystne dodatki, których powinniśmy unikać. Jaka pasza będzie idealna dla Twojego konia, pomoże ustalić nasza dietetyczka Ola.

Poza podstawowymi paszami, nie zapominaj o zapewnieniu zwierzęciu stałego dostępu do lizawki oraz świeżej wody. Ponad to, bacznie go obserwuj! Jeżeli zauważysz zmiany w jego zachowaniu, pogorszenie stanu skóry, sierści czy kopyt, będzie to dla ciebie znak, mówiący o tym, że stosowana pasza nie wystarcza. W tej sytuacji należy wprowadzić dodatkową suplementację i włączyć do diety konia, witaminy, minerały i sole mineralne.

Zbilansowana dieta zawierająca wszystkie te elementy pozwoli Twojemu podopiecznemu cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 + two =