Opublikowano:

Rodzaje pasz dla koni

rodzaje pasz dla koni

Jeszcze kilkanaście lat temu, podstawę żywienia koni stanowiła trawa, owies i słoma. Dopiero niedawno, wraz z postępem urbanizacji i coraz rzadszym wypasaniem koni na pastwiskach, zaczęto wprowadzać zmiany w ich żywieniu. Od tego momentu, sukcesywnie zwiększa się wybór paszy dla koni dostępnych na rynku. Obecnie mieszanki paszowe mają różne właściwości i zastosowania, dzięki czemu są doskonale dopasowane do potrzeb naszych podopiecznych. Mimo to, nie możemy zapominać o podstawowym podziale paszy dla koni na pasze objętościowe i pasze treściwe.

Żywienie koni nie jest łatwe i często zbawienna jest pomoc specjalisty żywieniowego. Nasza dietetyczka Ola chętnie podpowie Wam więcej w tej kwestii.

Pasze objętościowe dla koni

Podstawowe pasze objętościowe stosowane w żywieniu koni, stanowią zielonki łąkowe zadawane koniom latem, po pokosie, a w miesiącach chłodniejszych w formie kiszonek. Jeżeli jest jednak taka możliwość, w okresie letnim warto zapewnić zwierzętom dostęp do pastwiska, aby mogły one wypasać się w warunkach naturalnych. Taka pasza będzie dla nich najlepszym przysmakiem. Również siano jest znakomitą paszą objętościową, do której warto zapewnić koniom nieograniczony dostęp, tak aby mogły spożywać je przez cały dzień w małych ilościach podczas pobytu w boksie. Słoma, co prawda nie jest typową paszą dla koni – stanowi raczej ściółkę, jednak mimo to chętnie jest pobierana przez naszych podopiecznych i dobrze wpływa na ich układ pokarmowy. Pasza objętościowa, która stosowana jest rzadziej pochodzi z roślin okopowych. Konie bardzo lubią pobierać ten rodzaj paszy w formie ziemniaków, marchwi, czy chyba najbardziej popularnych wysłodków buraczanych.

Pasza objętościowa to podstawa w diecie koni – wypełnia ona ich żołądek i zapobiega nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. Nie może ona jednak być stosowana w pojedynkę, gdyż nie jest w stanie dostarczyć zwierzęciu wystarczających składników odżywczych i mineralnych. W tym celu stosuje się pasze treściwe, które należy podawać koniom po paszach objętościowych.

Pasze treściwe dla koni

Podstawę pasz treściwych w żywieniu konia, stanowią zboża. Najpopularniejszym z nich jest owies. Jednak kukurydza i jęczmień nie ustępują mu pod względem zbilansowanej zawartości skrobi, białka i tłuszczy, dlatego również chętnie stosowane są przez hodowców. Pasza treściwa, to także wysłodki buraczane, melasa, wytłoki owocowe oraz produkty uboczne przemysłu browarniczego.

Dla uzupełnienia zawartości białka w diecie koni, stosujemy śrutę – sojowa, słonecznikowa i arachidowa to odmiany najczęściej stosowane u koni. Ze względu na działanie ochronne dla układu pokarmowego, hodowcy doceniają również nasiona lnu oraz oczyszczające otręby  – to pasza treściwa regulująca jednocześnie pracę układu pokarmowego. Z tego powodu jest szczególnie polecana dla zwierząt, które na takie problemy są podatne.

Wśród pasz treściwych, stosowane są również gotowe mieszanki paszowe. Są one bardzo wygodne, gdyż zawierają składniki idealnie zbilansowane, dzięki czemu można je doskonale dopasować do potrzeb konia, w zależności od jego kondycji i rodzaju wykonywanej pracy. Przy ich wyborze, warto jednak pamiętać o dogłębnej analizie składu produktu – niektóre mieszanki zawierają konserwanty i niekorzystne dodatki, których powinniśmy unikać. Jaka pasza będzie idealna dla Twojego konia, pomoże ustalić nasza dietetyczka Ola.

Poza podstawowymi paszami, nie zapominaj o zapewnieniu zwierzęciu stałego dostępu do lizawki oraz świeżej wody. Ponad to, bacznie go obserwuj! Jeżeli zauważysz zmiany w jego zachowaniu, pogorszenie stanu skóry, sierści czy kopyt, będzie to dla ciebie znak, mówiący o tym, że stosowana pasza nie wystarcza. W tej sytuacji należy wprowadzić dodatkową suplementację i włączyć do diety konia, witaminy, minerały i sole mineralne.

Zbilansowana dieta zawierająca wszystkie te elementy pozwoli Tobie i Twojemu podopiecznemu cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + sixteen =