Sianokiszonka dla koni

sianokiszonka dla koni

Sianokiszonka przeznaczona dla koni jest to fermentowane siano, które powstało ze skoszonych traw, lucerny i innych motylkowatych. Zazwyczaj z sianokiszonki korzysta się w przypadku, gdy siano nie ma dobrych warunków do prawidłowego suszenia. Z sianokiszonki korzystają kraje takie jak Holandia, Szwecja, Irlandia i Niemcy, czyli wszędzie tam, gdzie jeździectwo jest na wysokim poziomie. W Polsce sianokiszonka przeznaczona dla koni jest źródłem wielu kontrowersji i raczej nie jest bardzo rozpowszechniona. Bardziej popularne jest korzystanie z siana.

Jakie są zalety stosowania takiego rodzaju pożywienia?

Hodowcy wskazują, że pobór pokarmu jest łatwiejszy i szybszy niż samego siana. Konie chętnie ją jedzą. Mniej roślin ulega stracie, co przekłada się na jej niską cenę. Na dodatek jest możliwość utrzymania podobnego poziomu jakości takiego pożywienia. Sianokiszonka przeznaczona dla koni jest ceniona także za to, że łatwo się ją przechowuje i nie jest materiałem pylącym. To dobra wiadomość dla osób, które są właścicielami koni z chorobami układu oddechowego. Nie trzeba przygotowywać dla niej specjalnych magazynów. Poza tym zwierzęta żywione sianokiszonką nie muszą być dodatkowo suplementowane witaminami i minerałami, co jest spowodowane działaniem bakterii kwasu mlekowego, zmniejsza się również pobranie wody.

Czy sianokiszonka ma wady?

Oczywiście, pomimo dobrej jakości, ma ona również swoje wady. Jest ciężka i sprawia trudności w transportowaniu oraz przekładania. Wymaga to specjalnego sprzętu chwytającego, dla którego nie będzie problemu wynikającego z masy i ilości produktu. Niestety istnieją także problemy związane z zagrożeniami w samym żywieniu koni, a najpoważniejszym z nich jest zatrucie toksyną botulinową. Skażona kiszonka nie jest łatwa do rozpoznania, ponieważ bakteria jadu kiełbasianego nie zmieniają jej smaku, nie odczuwany jest nieprzyjemny zapach ani zmiana struktury. Konie można jednak zaszczepić przeciwko botulizmowi i zakażeniu jadem kiełbasianym. Warto zwrócić uwagę na to, że konie są często bardziej podatne na toksyny pochodzące z sianokiszonki niż bydło. Niska jakość kiszonki, pleśń i przekiszenie wpływa negatywnie na tę paszę i w konsekwencji na konia. Żywienie zwierząt kiszonką może być jednak korzystne, ponieważ szybko może ona poprawić odporność i uzupełnić niedobory składników odżywczych, ze względu na swoje wartości odżywcze.

Sprawdź naszą ofertę: Pasze dla koni

Przygotowanie sianokiszonki wymaga ścisłych zasad i procedur

Jeśli zauważymy, że folia jest zniszczona, to wówczas taka sianokiszonka może być skażona bakteriami. Nie podawajmy jej koniom. Przy każdorazowym podaniu nowej paszy w żywieniu, należy przeprowadzić okres przejściowy. Podczas takiego okresu podaje się niewielką ilość paszy, stopniowo ją zwiększając. Nie inaczej jest w przypadku kiszonki. Niezwykle ważne jest prawidłowe przeprowadzenie procesu kiszenia. W produkcji przemysłowej każdy etap procesu jest zautomatyzowany i podlega ścisłej kontroli, co eliminuje potencjalne zagrożenia. Sianokiszonkę produkuje się obecnie na szeroką skalę.

Jak kisi się sianokiszonkę? Proces produkcji

Całość stanowi beztlenowy proces kiszenia. Naturalnie obecne na trawach bakterie, pod wpływem odpowiedniego środowiska uaktywniają się i w beztlenowej atmosferze namnażają swoje kultury. Pod wpływem mikroorganizmów w znaczny sposób zostaje zwiększona biodostępność witamin. Zależy to również od substratu użytego do kiszenia, czyli wszystkich traw. Substrat należy ubić wcześniej, aby zapobiec rozwojowi niepożądanych szczepów tlenowców. Poza tym ułatwia to proces fermentacji w sianokiszonce, gdyż wydziela się z trawy naturalny sok, na którym lepiej rozwijają się bakterie kwasu mlekowego. Środowisko w kiszonce jest kwaśne, co sprzyja kolonizacji przez dobre bakterie, bytujące na powierzchni trawy. Kwas mlekowy jest odpowiedzialny za pH i wartość odżywczą takich pasz, które podległy procesowi fermentacji.

Niezwykle istotnym elementem jest dopływ tlenu. Niestety, jest to zjawisko niepożądane, ponieważ wraz z tlenem ułatwiony jest rozwój pleśni i bakterii jadu kiełbasianego. Dlatego szczególnie trzeba zwracać uwagę na rozerwane opakowania w sianokiszonce, które powodują obniżenie jakości sianokiszonki. Kiszonka z nienaruszonym opakowaniem jest bezpieczna. Taka pasza dla konia może być podawana, ponieważ chroni ją wytworzony kwas, ale zawsze z włączeniem okresu przejściowego. Zwierzęta często zapadają na kolkę poprzez gwałtowną zmianę żywienia i bezwzględnie należy przestrzegać zasad wprowadzania nowości.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × five =