Opublikowano:

Sieczka dla koni

sieczka dla koni

Czym jest sieczka dla koni i po co ją podajemy?

Z definicji, sieczka dla koni to siano, słoma lub zielonka pocięta na małe kawałki przez urządzenie zwane sieczkarką. Jest ona używana jako dodatek do muesli dla koni oraz jako pasza objętościowa. Można podawać ją jednocześnie z paszą treściwą. Sieczki dla koni spowalniają pobieranie paszy treściwej. 

Sieczka dla koni wrzodowych, dzięki włóknistej strukturze powoduje wzrost produkcji śliny. Dzięki jej alkalizującym właściwościom zmniejsza się PH kwasów w żołądku, co zmniejsza szanse na powstanie wrzodów. Jeśli okazało się, że koń już je ma, sieczka dla koni zmniejsza prawdopodobieństwo podrażnienia śluzówki i przyspiesza leczenie. Przy problemach trawiennych polecam sieczkę z lucerny, która dodatkowo wspiera leczenie owrzodzeń i zmniejsza wzdęcia.   

Sieczka dla koni starszych to idealna alternatywa dla braku pastwiska. Konie w pewnym wieku mają problemy z uzębieniem, ale nadal potrzebują uzupełnienia błonnika. Sieczka dla takich koni musi być miękka i z dobrej jakości traw jak lucerna, esparceta, tymotka. Taki zestaw zapewnia dobrze strawne włókno. Atutem jest dodatek oleju lnianego. Dla koni, olej lniany to bardzo dobre źródło kwasów omega. W efekcie, poprawia przyswajalność witamin A, D, E, K oraz dodaje kcal.  

Gdzie kupować sieczkę dla koni?

Sieczkę dla koni można zakupić na olx.pl, allegro i w prawie każdym internetowym sklepie jeździeckim. Cena zależy od produktu, ale plasuje się w granicach 60-150zł. Radzę nie brać sieczek z najniższej półki. Nie są warte swojej ceny bez odpylania i bilansowania składników. Najtańszym sposobem, ale najbardziej pracochłonnym jest wykonanie jej samemu. Sieczkę dla koni można zrobić poprzez cięcie siana na 5-10cm fragmenty. Można do tego użyć zwykłych nożyczek.   

 

Polecam sieczkę dla koni LuzerneMix Special, która składa się z olejowanej odpylonej lucerny i słomy owsianej.

Mniej białkową sieczką jest RuwvoerMix Royal z bardzo włóknistych, wykwintnych włókien esparcety i tymotki z dodatkiem Lucerny. Jest ona również olejowana i ma smakowity dodatek suszonej marchewki. Każdy koń ją pokocha i każdy może otrzymać ją w swojej diecie 🙂

Jeden komentarz do: „Sieczka dla koni

  1. Fajny artykuł, ja sama tnę siano na małe kawałki i dodaje garść do posiłków. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × 5 =