Opublikowano:

Słownik pojęć jeździeckich

sklep z paszą online

Derka – Koc, plandeka służąca do przykrywania konia. Derka polarowa tzw. potreningówka, wchłaniająca pot konia. Derka zimowa ocieplana służy do ogrzania konia w zimne dni.

Ochraniacze dla konia – Służą do ochrony nóg konia w trakcie wysiłku. Możemy wyróżnić ochraniacze ujeżdżeniowe nazywane długimi i skokowe, które nazywane są krótkimi.

Zgrzebło plastikowe – służy do rozczesywania zaklejek i brudów na sierści konia.

Szczotka miękka – Służy do ścierania kurzu z końskiego grzbietu, jednak świetnie sprawdza się również do rozczesywania drobnych zaklejek.

Kopystka – jest to przyrząd, który służy do czyszczenia kopyt od spodu.

Czaprak – to nic innego jak płócienny materiał podkładany pod siodło. Wchłania pot konia i chroni jego grzbiet przed obtarciem. Nazywany jest również również potnikiem.

Siodło – Siedzisko przeznaczone dla jeźdźca. Stanowi jeden z podstawowych sprzętów jeździeckich. Stelaż może być wykonany z drewna, metalu bądź tworzywa sztucznego. Środek siodła wypełniony jest wyściółką a na całość siodła naciągnięta jest skóra bądź tworzywo sztuczne.

Ogłowie – Podstawowy sprzęt jeździecki, który lokujemy na głowie konia. Służy do prowadzenia konia w ręku, pracy z grzbietu, a także pracy na lonży. Jego niezbędnym elementem jest wkładane do pyska konia wędzidło i wodze. Najważniejszą funkcją jaką pełni ogłowie, jest utrzymanie kiełzna we właściwym miejscu.

Kantar – Jest to uproszczony rodzaj uzdy. Kantar nie posiada wędzidła – jego elementem jest natomiast kółko do którego mocuje się uwiąz. Sprzęt ten służy do każdej czynności wykonywanej przy koniu (czyszczenie, prowadzenie itp.). Kantar wykonany jest z materiału, skóry bądź rzemienia.

Lonża – to długi sznurek służący do prowadzenia  konia podczas początkowych jazd, a także  pracy ze zwierzęciem z ziemi. Lonża jest wykonana z materiału, a na jej końcu ulokowany jest karabińczyk.

Siano – Jedna z najważniejszych pasz objętościowych (suchych) w żywieniu koni. Trawa z przeznaczeniem na siano koszona jest w momencie kwitnienia dominujących gatunków. Proces powstawania siana rozpoczyna się od skoszenia. Następnie trawa jest suszona i kilkukrotnie przewracana w celu równomiernego wysuszenia.

Słoma – to łodygi i liście dojrzałych roślin po wymłocie. Stosowana jest jako ściółka, a finalnie powstaje z niej obornik.

Sianokiszonka – Jest to rodzaj kiszonki dla koni przygotowywany z roślin zawierających od 40 do 60% suchej masy. Wykazuje działanie probiotyczne, zawiera kwas mlekowy.

Pasza treściwa – To taki rodzaj paszy, który zawiera co najmniej 0,8 jednostek owsianych. Stanowią ją ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych, otręby pszenne i mieszanki przemysłowe.

Pasza objętościowa soczysta – To taki rodzaj paszy, który zawiera poniżej 0,8 jednostek owsianych a jednocześnie więcej niż 40% wody. Pasza objętościowa soczysta dla koni zawiera: zielonki, kiszonki, pastwiska,  produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego.

Pasza objętościowa sucha – To rodzaj paszy, który zawiera poniżej 0,8 jednostek owsianych, poniżej 40% wody a jednocześnie więcej niż 19% włókna. Stanowią ją siano, słoma i plew.

Wysłodki buraczane niemelasowane świeże – jest to pasza objętościowa soczysta dla koni, która powstaje podczas produkcji cukru spożywczego.

Trawokulki – to zazwyczaj granulat z traw.. Trawokulki są wysokowłókniste i cechuje je niska zawartość skrobi. Czasem dodawana jest do nich lucerna i zioła.

Melasa – to cukier zawierający około 50% i 80% suchej masy. Podawana jest po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:4. Polewamy nią przygotowaną paszę dla koni.

Otręby pszenne – Stanowią paszę mlekopędną (korzystnie wpływają na laktację). Należą do pasz treściwych i wykazują działanie dietetycznie.

Pszenica – Zawiera najwięcej białka spośród wszystkich zbóż. Wykazuje właściwości mlekopędne, dzięki czemu zwiększa laktację u klaczy. Stosowana jest głównie jako komponent mieszankowy do pasz.

Jęczmień – Cechuje się krótkim okresem wegetacji, co powoduje, że można go uprawiać również w chłodniejszym klimacie. Jęczmień stosuje się jako komponent mieszanek paszowych, ze względu na jego wysoką wartość energetyczną i białkową.

Owies – Typowa pasza dla koni, zawiera około 5% tłuszczu i dużo błonnika. Nie zaleca się jego stosowania w przypadku koni wrażliwych ze względu na jego działanie pobudzające.

Kukurydza – Zawiera około 5% tłuszczu, około 8% białka i stanowi dodatek do pasz treściwych. Jest to pasza energetyczna, polecana dla koni potrzebujących przyrostu masy.

Selen – Premiks witaminowo-mineralny, pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej konia. Zbyt duża dawka może mieć negatywne działanie dla organizmu.

Mesz – Karma wysokoodżywcza, która pozytywnie wpływa na trawienie u koni. Niezależnie od wykonywanej pracy fizycznej czy stanu zdrowia, polecana jest dla wszystkich grup koni. Mesz świetnie sprawdza się zimą, jako ciepły dodatek paszowy. Jest to pasza zawierająca siemię lniane, otręby pszenne oraz dodatki typu: płatki kukurydzane, sól i inne.

Siemię Lniane – Zawiera dużą ilość błonnika oraz białko o korzystnym profilu. Siemię lniane  charakteryzuje wysoki ładunek wolno uwalnianej energii ze sporą zawartością tłuszczu. Składnik ten polecany jest dla koni intensywnie trenujących, po operacjach, z problemami krwionośnymi.

Musli – Mieszanka płatków zbożowych, ziół. Stanowi rodzaj paszy charakterystyczny ze względu na swoją specyficzną konsystencję, w której widoczne są wszystkie składniki.

Granulat – Są to zmielone i zgranulowane zboża. Pasza tego rodzaju zawiera odpowiednie proporcje składników odżywczych dlatego nazywana jest pokarmem pełnowartościowym.

Sieczka – Jest to dodatek do paszy pozyskiwany w wyniku cięcia na kawałki siana, słomy lub zielonki. Podawana jest koniom po moczeniu, parzeniu lub kiszeniu.

Magnez dla koni – Jest to składnik diety stosowany w celu uspokojenia koni. Poza działaniem wyciszającym, wspomaga on kości, energię i mięśnie. Największa przyswajalność magnezu ma miejsce, gdy podajemy go z witaminami z grupy B.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × two =